sobota, 17 marca 2018.
Strona główna > Nauka > Samorząd znają od podszewki

Samorząd znają od podszewki

Samorząd znają od podszewki
Data publikacji: 2016-04-09 20:06
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 1046 127575

Młodzież zachodniopomorska dobrze orientuje się w aktualnych wydarzeniach społeczno-politycznnych, zna zasady funkcjonowania samorządu terytorialnego i szefów znaczących instytucji. Dziesięciu zachodniopomorskich gimnazjalistów zmagało się w sobotę w finale VIII Małej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie. 

Druga po części pisemnej - część ustna oraz quiz odbyły się w siedzibie organizatora Olimpiady, czyli w XIII Liceum Ogólnokształcącym.  Szkoła zorganizowała ją we współpracy z Ośrodkiem Debat Międzynarodowych oraz pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Temat przewodni  tegorocznej edycji brzmiał "25 lat samorządu terytorialnego". Dlatego też wiele pytań dotyczyło samorządu, ale były także pytania z kraju i ze świata. Wyłoniona z tekstowej części pisemnej dziesiątka najlepszych uczestników w sobotę odpowiadała na pytania, które zadawali im uczniowie XIII LO - tegoroczni laureaci Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie. Były wśród nich: Ilu radnych liczy Rada Powiatu, przy liczbie 120 tys mieszkańców? Kiedy uchwalono Europejską kartę samorządu Terytorialnego? Co to jest budżet obywatelski? Finaliści musieli wykazać się nie tylko znajomością podziału administracyjnego kraju, ale także zwycięskiej partii w ostatnich wyborach w Anglii, a także trenera polskiej reprezentacji w piłce nożnej.  O zwycięstwo w dogrywce walczyli uczestnicy z największą, równą liczbą punktów: Jakub Grzejdak i Paweł Synowiecki. 

- W tym roku po raz pierwszy od wielu lat zdarzyło się, że do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka - powiedziała prof. Jolanta Konieczna, organizator Olimpiady, nauczyciel wos i wicedyrektor w XIII LO. - Pytania konkursowe były trudne, a poziom przygotowania uczestników dobry.

Pierwsze miejsce zajął Paweł Synowiecki z Gimnazjum nr 3 w Stargardzie. - Uczestnicy olimpiady prezentowali w finale podobny poziom, ja miałem trochę więcej szczęścia - powiedział po quizie zwycięzca.

Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez marszałka województwa.©℗

Tekst i fot. Elżbieta KUBERA

 

Samorząd znają od podszewki

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-4
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Panie świętowały Dzień Kobiet na sportowo
Protest przeciwko wojnom
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy