piątek, 17 listopada 2017.
Strona główna > Nauka > Rycerze zdobędą bibliotekę

Rycerze zdobędą bibliotekę

Rycerze zdobędą bibliotekę
Data publikacji: 2015-08-19 11:58
Wywietleń: 436 12924

W najbliższy czwartek o godz. 17 przeprowadzony zostanie atak Zakonu Rycerskiego w Chwarszczanach na filię biblioteczną 54 ProMedia (al. Wojska Polskiego 2) w Szczecinie. Rycerze w pełnym uzbrojeniu zajmą i na dwie godziny zaanektują salę spotkań literackich i publicystycznych w bibliotece.

Grzegorz Lazarus, dowódca Chorągwi Kazimierza V, i dr Przemysław Kołosowski, archeolog, poprowadzą spotkanie poświęcone Zakonom Rycerskim rezydującym w Chwarszczanach w okresie od XIII do XVI wieku. Oprócz historii tych Zakonów zaprezentowane zostaną też najnowsze odkrycia archeologiczne w Chwarszczanach i okolicach. Ponadto odbędzie się prezentacja uzbrojenia od XIII do XV wieku. 
Na wszystkich uczestników spotkania czeka słodki poczęstunek w postaci Miodów Chwarszczańskich.

- Spotkanie pod wszystko mówiącym tytułem „Zakony Rycerskie w Chwarszczanach od XIII do XVI wieku (historia oraz prace archeologiczne)” przygotowano w ramach promocji wydarzenia „Oblężenie Chwarszczan – 1433”, które odbędzie się nieco ponad tydzień później, w samych Chwarszczanach - informuje Dariusz Bitner z MBP. - Widowiskowa i malownicza rekonstrukcja nawiązywać będzie do wydarzeń z roku 1433, dwadzieścia trzy lata po pogromie Krzyżaków pod Grunwaldem. Zakon po początkowej klęsce odzyskał większość utraconych zamków i umocnił się. W małej komandorii Joannitów w Chwarszczanach stanął oddział Husytów, wspieranych przez rycerstwo wielkopolskie, wracających z wyprawy łupieżczej po Nowej Marchii oraz rodzimych ziemiach Zakonu Krzyżackiego. Nie zdają sobie sprawy, że nadciąga przeciwko nim oddział wojsk krzyżackich pod dowództwem wójta krzyżackiego Henryka von Rabenstein, który w odwecie za pomoc jaką Joannici udzielili Polakom i Husytom postanowił się zemścić...

Współorganizatorami wydarzenia są: Muzeum Templariuszy w Chwarszczanach, Grunwaldzka Chorągiew Kazimierza V, Fundacja Ścieżkami Pomorza i Fundacja Bielik.

(as)

Fot. arch.: Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi