poniedziałek, 20 listopada 2017.
Strona główna > Nauka > Robotycy spod Wałcza

Robotycy spod Wałcza

Robotycy spod Wałcza
Data publikacji: 2016-05-11 15:06
Wywietleń: 702 133058

Reprezentacja gimnazjum w Chwiramie obroniła tytuł mistrza Polski w konkursie robotyki „Bot For You”. Nie wiadomo jednak, czy uczniowie spod Wałcza będą reprezentować nasz kraj w finale w USA. Na ich wyjazd brakuje jeszcze około 10 tys. zł.

Ogólnopolski Konkurs Robotyki „Bot For You” jest organizowany od 2007 r. Mogą w nim brać udział uczniowie, którzy nie ukończyli jeszcze 17 lat. Pełni funkcję polskich eliminacji do międzynarodowego konkursu The International Botball Tournament, odbywającego się pod patronatem NASA. W tym roku finał odbędzie się w St. Augustine na Florydzie.

Zawody polegały na zbudowaniu robota z klocków Lego i zaprogramowaniu go do wykonywania określonych zadań. W pierwszym trzeba było przetransportować piłki golfowe z zielonego pola na czerwone, którego położenie nie było znane programistom. Drugi etap polegał na zbudowaniu rampy z klocków i przejechaniu po niej. W trzecim należało umieścić jak najwięcej piłek na polu przeciwnika.

Reprezentacja gimnazjum w Chwiramie podzielona była na cztery drużyny. „Legacy Team” (Mikołaj Czeppil, Piotr Rados i Bogusz Świderski) okazał się najlepszy, a ubiegłoroczni zwycięzcy, czyli „Power Control 1” (Krystian Frydryk, Zuzanna Sierpińska, Natalia Szulc i Damian Dziadosz), tym razem musieli się zadowolić miejscem tuż za podium.

Ci ostatni obecnie przygotowują się intensywnie do międzynarodowego finału, który ma się odbywać od 6 do 10 lipca w USA. Ich udział w nim jest możliwy dzięki wsparciu sponsorów. Na to, aby do Stanów mogli polecieć również tegoroczni zwycięzcy, brakuje pieniędzy.

- Nadal gromadzimy środki - zapewnia Anna Pietraszkiewicz, nauczycielka z gimnazjum w Chwiramie. - Niestety na wyjazd na konkurs międzynarodowy potrzebna jest znaczna kwota. Jeśli jej nie zbierzemy, tegoroczna zwycięska drużyna nie będzie mogła polecieć USA. A szkoda, bo gdyby się udało, dwie szkolne drużyny z Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Chwiramie reprezentowałyby Polskę na prestiżowym konkursie z robotyki.

Jarosław SPIRYDOWICZ

fot. Anna Pietraszkiewicz

Na zdjęciu: Reprezentacja gimnazjum w Chwiramie na ogólnopolski konkurs z robotyki.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi