
Reforma na kolanie pisana

Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:50
Pracę stracą na pewno wszyscy dyrektorzy gimnazjów w Szczecinie oraz ich zastępcy. To około 70 osób. Kłopoty z zatrudnieniem mogą mieć także wuefiści, językowcy i informatycy. Pracę w podstawówkach znajdą fizycy i chemicy. Bo tych przedmiotów nie było. Cała reforma edukacji w Szczecinie ma kosztować 35 mln zł.
Szczeciński Sojusz Lewicy Demokratycznej i lokalny oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego ocenił założenia zapowiadanej reformy edukacji w Polsce.
- ZNP ostro protestuje przeciwko reformie w takim kształcie, jaki jest proponowany. To rewolucyjne zmiany, które zniszczą wszystkie elementy systemu edukacji. Pociągnie to za sobą duże koszty finansowe oraz ludzkie, bo na pewno wielu nauczycieli wyląduje na bruku - stwierdziła Maria Świerczek, prezes ZNP w Szczecinie.
Jej zdaniem wiele założeń reformy jest całkowicie niezrozumiałych.
- Na przykład w każdej szkole, nawet najmniejszej, ma powstać Rada Szkoły. To niepotrzebne i niewykonalne. Mają powstać Szkolne Rady Wolontariatu i Rodziców. Nie wiadomo po co. Jaki mają mieć cel? Opiniujący, czy może kontrolująco - oceniający. Naszym zdaniem ten drugi. Na czym miałby polegać wolontariat w odniesieniu do nauczycieli? Udział nauczycieli w nim miałby wpływać na ocenę ich pracy? Nie ma podstaw prawnych wprowadzających tę reformę. Nie ma analizy kosztów, jakie pociągnie za sobą. To dokument napisany na kolanie. Dlatego apelujemy o składanie podpisów pod petycją w obronie polskiej szkoły. Można je składać m.in. na stronie internetowej ZNP - dodała Świerczek.
- Ta reforma, to powrót do tego, co było w polskiej oświacie przed 1998 rokiem. Wtedy prawica popierała wprowadzenie gimnazjów. Dzisiaj chce je likwidować. Ta reforma jest wprowadzana bez konsultacji społecznych, bez udziału rodziców i nauczycieli. W samym Szczecinie będzie kosztować 35 milionów złotych. Czy rząd ma zamiar te środki zabezpieczyć, czy obciąży nimi wszystkich szczecinian? - pytał Dawid Krystek, radny miejski i szef szczecińskiego SLD.
Zdaniem ZNP w wyniku reformy pracę na pewno stracą wszyscy dyrektorzy gimnazjów w Szczecinie oraz ich zastępcy. To około 70 osób.
- Nie wiemy ilu nauczycieli. Na pewno będzie ich wielu. Kłopoty z zatrudnieniem mogą mieć wuefiści, językowcy i informatycy. Pracy nie stracą fizycy i chemicy. Bo w szkołach podstawowych nie było takich przedmiotów. Teraz będą - dodała Świerczek.
(dar)
Fot. Dariusz GORAJSKI
Na zdjęciu: Maria Świerczek z ZNP i Dawid Krystek z SLD ocenili założenia zapowiadanej reformy edukacji.
Komentarze
Dodaj komentarz
Pogoda
|
||
14℃ na godz. 12:00 | ![]() | Zobacz prognozę na trzy dni |
Polub nas na Facebooku
Filmy
Komunikaty
Nekrologi
kondolencje
Szkolny pulitzer




Przejdź do sklepu
Najczęściej czytane
Najczęściej komentowane

- Trzeci rok z rzędu Jeep Wrangler wygrywa w konkursie „Auto Bild allrad"
- Uniwersytet Pekiński otwiera Instytut Pasa i Drogi pod przywództwem szkoły zarządzania Guanghua
- Brigade Electronics: Znaczenie integracji urządzeń w pojeździe w celu zminimalizowania rozproszenia uwagi i przeciążenia kierowcy
- Chiński producent modułów fotowoltaicznych Risen Energy jedną z wiodących na świecie marek w tej branży w 2018 r. według EuPD Research
- Laboratoryjny test farb białych do wnętrz