Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Programy nauczania poznamy w środę

Data publikacji: 29 listopada 2016 r. 08:16
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:42
Programy nauczania poznamy w środę
 

W środę Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikuje zupełnie nowe podstawy programowe do szkoły podstawowej oraz ramowe plany nauczania. Wiadomo już, że darmowy podręcznik - choć zmieniony - pozostanie, a od siódmej klasy dojdzie obowiązkowa nauka drugiego języka obcego.

Reforma edukacji, zakładająca likwidację gimnazjów i przywrócenie ośmioletniej szkoły podstawowej oraz czteroletniego liceum, ma wejść do szkół od przyszłego roku szkolnego.

- Pomimo, że od 1 września 2017 roku z nowej podstawy programowej uczyć się będą uczniowie klas pierwszych, czwartych i siódmych szkół podstawowych, to w środę przedstawimy podstawy programowe dla całego cyklu kształcenia, czyli do wszystkich klas szkół podstawowych: od pierwszej do ósmej - powiedziała Justyna Sadlak z biura prasowego MEN.

W poniedziałek minister Anna Zalewska zadeklarowała w radiu RMF FM, że darmowe podręczniki zostaną utrzymane. W tej chwili z darmowego podręcznika korzystają uczniowie od pierwszej do piątej klasy szkoły podstawowej i dwóch gimnazjalnych. Zgodnie z rozporządzeniem od przyszłego roku, miał on obowiązywać we wszystkich klasach obu tych etapów kształcenia. 

- Podręcznik pozostanie dla całej ośmioklasowej szkoły podstawowej, ale nie będzie to jeden podręcznik. Nauczyciel będzie mógł wybrać dowolny podręcznik z rynku. Szkoła otrzyma z ministerstwa pieniądze na podręczniki do zajęć obowiązkowych - wyjaśnia Justyna Sadlak.

Dotychczas obowiązkiem w szkołach podstawowych była nauka jednego języka obcego, zaś w gimnazjum - dwóch. Ministerstwo zapewnia, że obligatoryjna nauka drugiego języka obcego rozpocznie się w klasie siódmej. Jak będzie wyglądała nauka historii?  Szczegółów resort nie chce jeszcze zdradzać. Minister Zalewska w RMF zapowiedziała tylko: "Na historii siódmoklasiści nie zaczną od starożytności”.

Nowe podstawy programowe i ramowe plany nauczania zostaną opublikowane 30 listopada na stronie ministerstwa: reformaedukacji.men.gov.pl. Kto je przygotował? "Praktycy, dydaktycy, m.in. profesorowie specjalizujący się w poszczególnych dyscyplinach naukowych" - odpowiada ministerstwo. Ponad 27,5 tys. polskich szkół otrzyma z MEN pakiet informacji, dotyczący zmian w edukacji.

Elżbieta KUBERA

Fot. Robert STACHNIK (arch.) 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA