piątek, 20 października 2017.
Strona główna > Nauka > Polska potrzebuje uczelni badawczych

Polska potrzebuje uczelni badawczych

Polska potrzebuje uczelni badawczych
Data publikacji: 2016-09-08 14:33
Ostatnia aktualizacja: 2016-09-11 09:18
Wywietleń: 1541 154002

W Polsce brakuje uczelni na najwyższym światowym poziomie, dlatego konieczne jest powstanie przynajmniej kilku elitarnych uczelni badawczych – powiedział wicepremier minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas 11. Forum Ekonomicznego Młodych Liderów.

– Jeżeli chcemy odtworzyć polskie elity musimy doprowadzić do powstania przynajmniej kilku uczelni elitarnych badawczych – zaznaczył. Wicepremier zwrócił uwagę, że co roku spora część najzdolniejszych polskich maturzystów zamiast studiować na najlepszych polskich uczelniach, które są przeciętne w skali świata, wyjeżdża studiować na prestiżowe światowe uczelnie.

– Nie łudźmy się, większość z nich już do Polski nie wróci. Stracimy ich bezpowrotnie, a przecież są to najzdolniejsi młodzi Polacy. Jeżeli nie stworzymy uczelni, które będą kształcić na poziomie konkurencyjnym, to co roku będzie pogłębiało się zjawisko drenażu mózgów – ocenił Gowin. Zwrócił uwagę, że czołowe, najlepsze uczelnie na świecie nie kształcą więcej niż 15 tys. studentów. Dla przykładu podał, że Uniwersytet Warszawski kształci 50 tys. studentów, a Uniwersytet Jagielloński około 45 tys.

– Oznacza to, że kształcenie na polskich uczelniach ma charakter masowy ze wszystkimi tego negatywnymi skutkami – mówił. Jak zaznaczył uczelnie badawcze to są ośrodki, które kształcą znacznie mniejszą liczbę studentów, ale równocześnie odciążeni od nadmiaru zajęć dydaktycznych studenci poświęcają się badaniom naukowym.

– Bardzo często proces kształcenia na uczelniach badawczych polega na tym, że nie ma tam tradycyjnych zajęć, tylko studenci są zapraszani przez wybitnych naukowców do prowadzenia wraz z nimi badań naukowych – dodał minister.

Według Gowina, jeżeli chodzi o PKB to Polska sytuuje się na 24. miejscu na świecie, a biorąc pod uwagę nakłady na naukę, plasujemy się na miejscu 29. Jak zauważył, Polska wydaje na naukę mniej, niż byłoby nas stać. Dodał także, że jeżeli chodzi o osiągnięcia naukowe to Polska jest na miejscu 19 na świecie.

– Polska w rankingach naukowych wypada dobrze, natomiast polskie uczelnię wypadają źle. W najnowszym rankingu szanghajskim najlepsze polskie uczelnie spadły do piątej setki – to jest pewien paradoks, że naukowo stoimy tak dobrze, a uczelnię stoją tak słabo – podkreślił Gowin.

(pap)

Na zdjęciu: Jarosław Gowin   
Fot. Robert Stachnik

Komentarze

Szkolnictwo ?
Opus dei jest za wykształceniem ? od kiedy ? W myśl zasady kościoła ; im bardziej tępy i głupi naród tym łatwiej nim rządzić . Po co te blebdoczenie ?
2016-09-11 09:09:09

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi