wtorek, 21 listopada 2017.
Strona główna > Nauka > Polska Baza przeciera szlaki

Polska Baza przeciera szlaki

Polska Baza przeciera szlaki
Data publikacji: 2016-07-08 19:02
Ostatnia aktualizacja: 2016-07-11 09:33
Wywietleń: 384 143253

Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmu w Szczecinie - wspólna inicjatywa Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Instytutu Pamięci Narodowej - otrzymała od resortu nauki dotację w wysokości 680 tysięcy złotych. Dofinansowanie umożliwi dalszy rozwój tej instytucji. A budzi ona zainteresowanie całego świata.

- Dzięki tym pieniądzom kupimy sprzęt laboratoryjny, który w badaniach takich jak nasze szybko się zużywa - wyjaśnia dr Andrzej Ossowski, pełnomocnik rektora PUM do spraw bazy. - Potrzebujemy nowych odczynników. Część pieniędzy zostanie przeznaczona na badania naukowe, które są o tyle istotne, że naszą instytucją interesują się ludzie z calego świata.

Dr Ossowski wspomina m.in. o naukowcach z Rosji, Europy, USA, ale także z krajów arabskich, takich jak Algieria czy Katar.

- Interesuje ich przede wszystkim technologia, za pomocą której dokonujemy identyfikacji ofiar - dodaje. - Szczecińskie laboratorium przeciera ścieżki, dzięki nam inne ośrodki nie muszą wyważać otwartych drzwi. Opracowujemy procedury, które z powodzeniem można zastosować w innych krajach. Jest to na przykład procedura identyfikowania ofiar podczas zdarzeń masowych, gdy szczątków jest kilkadziesiąt lub nawet kilkaset.©℗

(as)

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI

Na zdj.: PBGOT pozwala zidentyfikować ofiary dawnych zbrodni i współczesnych tragedii.

Więcej w poniedziałkowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu z 11 czerwca 2016 r.

Komentarze

ccc
Instytucja bardzo zasłużona w poszukiwaniu i identyfikacji szczątków żołnierzy podziemia niepodległościowego zamordowanych przez komunistów.Dobrze,że jest rząd ,który wspiera finansowo tę instytucję.
2016-07-11 09:08:38
trem
Oto jak można przelewać z pustego w próżne
2016-07-09 16:03:24
Trojaczek po szkole
.. a w tych szpitalach zatrudniać dyrektorów, którzy sami siebie zatrudniają na drugim etacie ordynatora i dodatkowo na trzecim etacie na stanowisku lekarza chirurga transplantologa co w sumie pozwala na wciąganie 22 kresek miesięcznie z samorządowego budżetu. Może dlatego zabrakło pieniędzy na zbudowanie drogi dojazdowej do szpitala w Zdunowie, że kasa wsiąka a roboty nie widać bo nikt nie może pracować na trzech etatach jednocześnie bo nie urodził się "trojaczkiem".
2016-07-08 23:33:09
To jest marnowanie publicznych pieniędzy
za które można budować drogi, szkoły, szpitale...
2016-07-08 19:28:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi