piątek, 20 października 2017.
Strona główna > Nauka > Politechnika Koszalińska świętuje. W sobotę na sportowo!

Politechnika Koszalińska świętuje. W sobotę na sportowo!

Politechnika Koszalińska świętuje. W sobotę na sportowo!
Data publikacji: 2017-06-09 13:16
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-07 11:16
Wywietleń: 323 268279

Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie została założona 8 czerwca 1968 roku. Z kolei 21 lat temu stała się Politechniką Koszalińską (PK), która obchodziła w tym tygodniu podwójne święto. W trakcie uroczystości został nadany tytuł doktora honoris causa prof. Wojciechowi Kacalakowi, byłemu rektorowi uczelni (1993-1999).

Uhonorowany jest uznanym specjalistą w zakresie budowy i eksploatacji maszyn. Naukowo zajmuje się mechatroniką, technologią maszyn, optymalizacją i automatyzacją procesów obróbki ściernej oraz budową i eksploatacją precyzyjnych urządzeń technologicznych. Absolwent Politechniki Łódzkiej z 1970 r. Pracuje na Wydziale Mechanicznym PK i kieruje Katedrą Inżynierii Systemów Technicznych i Informatycznych. Wypromował 17 doktorów, w tym 14 prac doktorskich zostało wyróżnionych.Ma w swoim dorobku ponad 400 publikacji naukowych, w tym 90 publikacji w czasopismach i wydawnictwach o zasięgu światowym. Autor lub współautor 81 patentów i kilkunastu kolejnych zgłoszeń patentowych. Ekspert narodowych centrów: Badań i Rozwoju oraz Nauki, a także Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W kadencji 2012-2016 zasiadał w Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów. Wielokrotnie wyróżniany, m.in. Złoty Medal Targów w Lipsku w dziedzinie zautomatyzowanych urządzeń technologicznych oraz nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2015 r. Politechnika Poznańska nadała mu tytuł doktora honoris causa. Teraz macierzysta uczelnia przyznała mu to wyróżnienie, dziesiąte w dziejach PK.

W programie uroczystości z okazji 49-lecia uczelni było też wręczenie dyplomów 10 nowym doktorom i doktorom habilitowanym. PK ma też nowego profesora. Prezydent RP nadał ten tytuł Danucie Leśniewskiej z Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji. Nadto zasłużeni pracownicy uczelni otrzymali odznaczenia państwowe i Medale Komisji Edukacji Narodowej.

To nie koniec świętowania. W sobotę (10 czerwca) o g. 11 przy głównym wejściu do PK od strony ul. Jana Pawła II odbędzie się otwarty bieg mieszkańców Koszalina na 10 km. Zaplanowano też start na 5 km z dodatkowym udziałem miłośników nordic walking. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: - Ma filozoficzne podejście do życia, lubi podróże, a motto życiowe to sentencja: „Tylko życie poświęcone innym, warte jest przeżycia” - padło w laudacji pod adresem prof. Wojciecha Kacalaka, gdy trwała ceremonia nadania tytułu doctora honoris causa.

Fot. PK

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi