niedziela, 17 grudnia 2017.
Strona główna > Nauka > Piętnaście akwenów i 50 statków

Piętnaście akwenów i 50 statków

Piętnaście akwenów i 50 statków
Data publikacji: 2017-02-09 19:07
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:51
Wywietleń: 441 212268

Najnowszy symulator systemu bezpieczeństwa nawigacji ARPA zaprezentowano w czwartek (9 lutego) w szczecińskiej Akademii Morskiej. Po dwóch miesiącach testowania jest gotowy do pracy. Jego użytkownicy mają do dyspozycji aż 50 modeli różnych statków oraz 15 modeli strategicznych akwenów europejskich.

W latach 80. ub. wieku w tych salach umieszczono pierwszy uczelniany symulator. Pracował 30 lat. Teraz studenci i kursanci będą tu wykonywać zadania na najnowszym symulatorze systemu bezpieczeństwa nawigacji ARPA – Polaris 7.5, z czterema mostkami nawigacyjnymi, służącymi m.in. do szkoleń radarowych. Każdy mostek jest tak samo wyposażony. Na jednym może ćwiczyć do 3 do 4 osób jednocześnie. Koszt zakupu urządzenia to ok. 1,5 mln zł.

– Uruchamiam ćwiczenia: znajdujemy się w Gibraltarze, jest ciepło, wieje lekki wiatr – mówił dr inż. Wiesław Juszkiewicz, zastępca dyrektora Instytutu Inżynierii Ruchu Morskiego szczecińskiej AM, prezentując w czwartek nowy nabytek.

W spotkaniu wzięli udział pracownicy morskiej uczelni oraz przedstawiciele firmy Kongsberg, producenta sprzętu.

– Mamy 15 różnych modeli akwenów, wszystkich strategicznych wokół Europy – informował W. Juszkiewicz. – Uwzględniono część portów, np. Hamburg. Jeśli chodzi o zestawy modeli statków, to jest ich aż 50.

Możliwości symulacji obejmują m.in. zmiany warunków pogodowych, obsługę funkcji holowania i cumowania, ćwiczenia akcji ratunkowych. Symulator, na który składają się m.in. ekrany i komputery, daje możliwość nie tylko bieżącego wykonywania ćwiczeń, ale też podsumowywania już przeprowadzonych. Szkolenia przejdą na nim  studenci nawigacji oraz czynni zawodowo nawigatorzy, którzy zechcą podnieść swoje kwalifikacje podczas kursów.

– Nowy symulator ma również przełożenie na możliwości badawcze – zaznaczył  dr hab. inż. st. of. Paweł Zalewski, dziekan Wydziału Nawigacyjnego AM. – Dzięki dostępowi do sprzętu dla naszej kadry czas prowadzenia badań może być krótszy.

Jak dodał dziekan, współpraca AM z Kongsbergiem trwa od bardzo dawna i jest dwustronna.

(ek)

Fot. Robert STACHNIK

Piętnaście akwenów i 50 statków Piętnaście akwenów i 50 statków Piętnaście akwenów i 50 statków Piętnaście akwenów i 50 statków Piętnaście akwenów i 50 statków Piętnaście akwenów i 50 statków

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską