środa, 18 października 2017.
Strona główna > Nauka > Osoby głuche mogą rozwijać talenty muzyczne

Osoby głuche mogą rozwijać talenty muzyczne

Osoby głuche mogą rozwijać talenty muzyczne
Data publikacji: 2016-07-14 15:20
Ostatnia aktualizacja: 2016-07-15 22:30
Wywietleń: 1694 144087

Zaburzenia słuchu, a nawet całkowita jego utrata nie są przeszkodą zarówno w odbiorze muzyki, jak i w rozwoju talentów muzycznych – powiedział dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach prof. Henryk Skarżyński.

Wielu osobom przywrócono słuch dzięki wszczepieniu implantów ślimakowych. Poza tym, że słyszą i mówią, mogą również śpiewać i grać na instrumentach muzycznych. Prof. Skarżyński przypomniał, że pierwszy implant ślimakowy osobie z całkowitą głuchotą wszczepiono w Polsce przed 24 laty, 14 lipca 1992 r. Potem takie urządzenia zaczęto zakładać osobom z częściową głuchotą. Osobie dorosłej pierwszy taki implant wszczepiono w naszym kraju w 2002 r., a dziecku – w 2008 r.

– Początkowo urządzenia te miały przywracać zdolność słyszenia i mówienia, jednak okazało się, że dzięki nim można również rozwijać talenty muzyczne – podkreślił prof. Skarżyński.

Przykładem jest dziewięcioletnia Ada Atabay z Turcji, która urodziła się z obustronną głuchotą. Implant ślimakowy wszczepiono jej w prawym uchu w pierwszym roku życia. Od dwóch lat uczy się grać na pianinie. Jana Beneito Molina z Hiszpanii słuch zaczęła tracić w wieku dziewięciu lat. Implant w lewym uchu ma od jedenastego roku życia, w prawym – od trzynastego. Muzyki uczy się od piątego roku życia, utrata słuchu jej w tym nie przeszkodziła. Gra na fortepianie.

Dr hab. Artur Lorens z Instytutu Fizjologii i Patofizjologii Słuchu w Kajetanach pod Warszawą mówi, że nauka muzyki u osób z zaburzeniami słuchu stała się możliwa, ponieważ w najnowszych implantach słuchowych znacznie lepiej dźwięki są przetwarzane na impulsy nerwowe. Udoskonalono również metody wszczepiania implantów i lepiej poznano mechanizmy tzw. plastyczności mózgu. (pap)

Fot. Wikipedia

Komentarze

Wawrzek
Dlaczego zawsze lepiej słychać masz od daj?
2016-07-15 21:51:13

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi