czwartek, 19 października 2017.
Strona główna > Nauka > Oddychamy zbyt zanieczyszczonym powietrzem

Oddychamy zbyt zanieczyszczonym powietrzem

Oddychamy zbyt zanieczyszczonym powietrzem
Data publikacji: 2016-09-30 10:23
Ostatnia aktualizacja: 2016-10-01 12:30
Wywietleń: 444 157060

Dziewięciu na 10 ludzi żyje w otoczeniu, w którym poziom zanieczyszczenia powietrza jest nadmierny, co przyczynia się do występowania m.in. udarów, chorób serca i raka płuc – poinformowała Światowa Organizacja Zdrowa (WHO).

Raport opiera się na danych z 3 tys. miejsc na całym świecie. Został przygotowany we współpracy z brytyjskim uniwersytetem w Bath. 92 proc. mieszkańców Ziemi oddycha powietrzem, którego zanieczyszczenie przekracza ustalone przez WHO normy określające limity drobnych cząstek stałych (PM2,5). W największym stopniu dotyczy to Azji Południowo-Wschodniej, krajów położonych we wschodniej części Morza Śródziemnego i zachodniego Pacyfiku. Poza obiema Amerykami, we wszystkich innych regionach świata mniej niż 20 proc. ludności żyje w miejscach, w których jakość powietrza odpowiada normom WHO.

Dr Maria Neira, szefowa departamentu zdrowia publicznego w WHO, podkreśliła, że istnieją rozwiązania tego stanu rzeczy. Jak sprecyzowała, chodzi o "bardziej zrównoważone systemy transportu, zarządzania odpadami, wykorzystywania przez gospodarstwa domowe pieców i czystszych paliw, a także energię odnawialną i redukcję zanieczyszczeń".

WHO szacuje, że z zanieczyszczeniem powietrza ma związek ok. 3 mln zgonów rocznie. Prawie 90 proc. tych zgonów przypada na kraje o niskim lub średnim dochodzie, a niemal dwa zgony na trzy na regiony Azji Południowo-Wschodniej i zachodniego Pacyfiku.

(pap)

Fot. Mirosław WINCONEK

Komentarze

stw
niech Szczecin zabroni palenia zasiarczonym węglem w piecach bez filtracji, to jest możliwe w związku z nowymi przepisami, a niech powoła patrole kontrolujące powietrze w mieście, w szczególności w rejonach domów jednorodzinnych gdzie ludzie patrzą tylko na kasę a nie na zdrowie
2016-10-01 11:31:06
Zatruwanie
Nie ma się co dziwić, skoro w Szczecinie codziennie rządzący miastem zatruwają życie jego mieszkańcom. A to powiększenie strefy płatnego parkowania, a to zakup wątpliwej estetycznie rzeźby w centrum miasta, a to chęć wciśnięcia schroniska dla psów pod okna, a to burzenie jedynego przejścia podziemnego w centrum, a to likwidacja pasa ruchu na głównej ulicy centrum, a to niedziałający system monitorowania lokalizacji środków transportu, a to nagrody za pęknięte tory i opóźnienie spalarni, a to....
2016-09-30 10:33:19

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi