niedziela, 17 grudnia 2017.
Strona główna > Nauka > Moda na picie z umiarem

Moda na picie z umiarem [FILM]

Moda na picie z umiarem
Data publikacji: 2016-12-31 19:32
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:51
Wywietleń: 1351 193474

Polacy piją w coraz bardziej odpowiedzialny sposób a w Polsce rozwija się kultura rozsądnego picia piwa. 78% konsumentów zachowuje umiar zarówno pod względem ilości, jak i częstotliwości spożywanego alkoholu. Wpływ na to, jak pijemy mają takie czynniki jak nastawienie na osiąganie celów życiowych i spełnienie, poczucie własnej wartości czy też podatność na wpływ innych – wynika z badania Grupy Żywiec wykonanego przez firmę Maison & Partners.

Wyniki badań pozwoliły na wyróżnienie kilku charakterystycznych grup, które imprezują i sięgają po alkohol w różnych sytuacjach i z różnych powodów:

  • Odpowiedzialni to największa ze wszystkich grup, którą stanowi aż 21% badanych. Ten typ osób niezależnie od sytuacji zawsze zachowuje umiar i kontrolę. Samodzielnie podejmują decyzję i rzadko ulegają wpływom i presji innych. Wiedzą, że kluczem do sukcesu jest znalezienie złotego środka. Piją alkohol, bo wszystko jest dla ludzi, ale doskonale znają swoje granice, których nigdy nie przekraczają.
  • Niezainteresowani co piąta badana osoba (19%). Konsumenci z tej grupy piją niewiele i bardzo rzadko. Zdecydowaną większość tej grupy stanowią kobiety, które charakteryzują się wysoką samokontrolą oraz dbałością o zdrowie.
  • Abstynenci to grupa deklarująca, że w ogóle nie sięga po alkohol. Należy do niej 19% badanych. Osoby te mówią, że alkohol nie jest im w ogóle potrzebny lub po prostu im nie smakuje. Co ważne, w porównaniu do innych grup Abstynenci deklarują, że potrafią efektywnie odmawiać, a podejmowanie wyrzeczeń nie stanowi dla nich większego problemu.
  • Grupa określona mianem Balujących stanowi 16% respondentów. Są to osoby o wysokim poczuciu spełnienia i kontroli nad swoim życiem. Alkohol jest dla nich towarzyszem zabawy. Jest on na tyle istotny dla grupy Balujących, że piją go najwięcej i najczęściej ze wszystkich. Co więcej zdarza im się przegiąć, czego konsekwencją są ryzykowne zachowania, jednak rzadziej niż inni pijący popadają z tego powodu w kłopoty.
  • 13% badanych stanowią Wyskokowi. Są to osoby, które piją stosunkowo niewiele i rzadko, aczkolwiek jeśli już sięgną po alkohol, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że poniesie ich melanż. Mają oni wówczas tendencję to wykazywania zachowań ryzykownych, co wskazuje na niską samokontrolę. To typ, który nie potrafi odmówić w sytuacji, gdy ktoś go do czegoś namawia.
  • Najmniejszą grupę badanych stanowią Zatopieni, do której zaklasyfikowano 12% respondentów. Charakteryzuje ją najbardziej ryzykowny sposób spożywania alkoholu. Osobom znajdującym się w tej grupie często przydarzają się zaniedbania wynikające z nadużywania alkoholu.

Średnio co czwartej (25%) badanej osobie zdarzyło się po alkoholu coś, co chciałaby cofnąć. Najczęściej są to jednak sytuacje, które dotyczą komentowania zdjęć na portalach społecznościowych lub telefonowania do osoby, do której nie zadzwoniłoby się na trzeźwo.

Źródło: Newsrm.tv

Komentarze

maxi
Ale brednie. Nie można pic alkoholu i być odpowiedzialnym. Najbardziej uśmiałem się w punkcie abstynenci. Z tego wychodzi że musza zmierzyć się z wyrzeczeniem picia alkoholu.!?. Prawda jest taka ,że jak ktoś pije nawet małe ilości to jest uzależniony. Jest to osoba słaba psychicznie i nieobliczalna.
2017-01-02 11:00:02
BIMBER
Absolutna nieprawda, coraz więcej Polaków i Polek uzależnia sie od picia mocnego alkoholu
2017-01-02 09:47:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską