piątek, 23 marca 2018.
Strona główna > Nauka > Młodzież na lekcjach demokracji

Młodzież na lekcjach demokracji

Młodzież na lekcjach demokracji
Data publikacji: 2017-11-24 16:47
Ostatnia aktualizacja: 2018-01-14 23:19
Wywietleń: 837 302475

Społeczeństwo obywatelskie, praworządność, prawa i wolności człowieka oraz trójpodział władzy - takie tematy poruszano podczas piątkowych lekcji demokracji w Centrum Dialogu Przełomy. To trzecie z serii tych spotkań. Wzięło w nich udział około 300 gimnazjalistów i uczniów szkół średnich z województwa zachodniopomorskiego.

Zajęcia, które poprowadziła konstytucjonalistka dr Bogna Baczyńska z Wydziału Prawa Uniwersytetu Szczecińskiego, mają zainicjować dyskusję na temat demokracji w Polsce. Dotyczą bowiem najważniejszych uregulowań zapisanych w Konstytucji RP, ale także standardów międzynarodowych: znaczenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Spotkania zachęcają młodzież do zaangażowania się w sprawy kraju i udziału w codziennym życiu lokalnej społeczności. Od kilku lat cyklicznie organizuje je Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

W listopadzie lekcje demokracji odbyły się dotąd trzykrotnie: w Szkole Podstawowej w Piecniku, Szkole Podstawowej w Mirosławcu i w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. W piątkowych lekcjach udział wzięli dla uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Barlinku i Zespołu Szkół nr 1 w Pyrzycach. Z młodzieżą spotkał się marszałek województwa Olgierd Geblewicz. Na poniedziałek zaś zaplanowano podobne zajęcia dla uczniów Zespołu Szkół Publicznych w Golczewie oraz Zespołu Szkół w Kamieniu Pomorskim w ich szkołach.

Organizatorzy podkreślają, że lekcje historii z udziałem naocznych świadków najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski, są dla młodzieży żywą lekcją historii najnowszej. Podczas części spotkań młodzi ludzie słyszą bowiem relacje 
i wspomnienia bezpośrednich uczestników. Natomiast lekcje obywatelskie, lekcje demokracji oraz dyskusje na temat praw i obowiązków obywateli to ważna dla młodych ludzi edukacja z zakresu wiedzy o społeczeństwie. ©℗

(el)

Na zdjęciu: Organizatorzy podkreślają, że lekcje historii z udziałem naocznych świadków najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski.

Fot. Dariusz Gorajski

Młodzież na lekcjach demokracji Młodzież na lekcjach demokracji Młodzież na lekcjach demokracji

Komentarze

Mlodzi przyszloscia R.P.
A jak przyjda do Domow... to 95 % Rodzicow - calkiem co innego mlodziezy opowiedza...! Dzisiejsza mlodziez, nie jest juz taka "g....." jak sie Panu Olgierdowi PO-litycznie jeszcze wydaje ! A wiec MLODZI... Patriotycznie i po Wojskowemu - na Prawo... i Sprawiedliwosc patrz !!
2017-11-25 22:47:45
PO-stkomunistyczny "Kit"...
Taaak, Olgierd Geblewicz i PO-stkomunistyczna Demokracja...?? Czyli "dalej" na Lewo patrz... i jakby byle 70 lat (1945-2015) nie bylo juz WY-STAR-CZA-JA-CE !!
2017-11-25 22:32:40
lekcje z goebbelsem
Po takim kształceniu młodzież nabierze przekonania, że dzieci robi się w próbówkach. A może przydałyby się lekcje historii filozofii?
2017-11-25 17:35:44
POdKO(D)mendna
Ekspert pani dr Baczyńska - jak na naukowczynię - jednowymiarowe, niezniuansowane POstrzeganie rzeczywistości.
2017-11-24 17:09:48
ehh
Jakoś za PO Urząd Marszałkowski nie organizował takich spotkań. Poza tym, jakie to mogą być lekcje, skoro pracownik tej instytucji prowadzi spotkania środowisk kodu.
2017-11-24 14:27:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marzanny utopione
Panie świętowały Dzień Kobiet na sportowo
Protest przeciwko wojnom
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy