wtorek, 21 listopada 2017.
Strona główna > Nauka > Młodzi w rzemiośle

Młodzi w rzemiośle [GALERIA]

Młodzi w rzemiośle
Data publikacji: 2017-09-13 15:45
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-15 11:48
Wywietleń: 872 292012

Uczniowie pierwszych klas Zespołu Szkół Rzemieślniczych w Szczecinie uczestniczyli (13 września) w uroczystym pasowaniu na ucznia w rzemiośle. Uroczystość przy ul. Chmielewskiego odbyła już po raz 27., jednak tym razem wziął w niej udział pierwszy rocznik nowo utworzonej Branżowej Szkoły I stopnia nr 5.

Podobnie, jak we wcześniejszej zasadniczej szkole zawodowej ZSR, nowo pasowani uczniowie kształcić się będą w klasach wielozawodowych. Podczas uroczystości dyrektor placówki Elżbieta Paprocka podkreślała znakomity kontakt szkoły z praktycznym rzemiosłem, ścisłą współpracę z zakładami pracy, izbami rzemieślniczymi i cechami. Dyrektor Paprocka dodała, że Branżowa Szkoła I stopnia nr 5 to szkoła przyszłości, realizuje bowiem kształcenie zawodowe w oparciu o nowe Prawo oświatowe, a nowe programy nauczania łączą nauczanie teorii z praktyką. Ma to dać najlepsze przygotowania zawodowe oraz możliwość szybkiego przekwalifikowania się zgodnie z potrzebami rynku pracy. Szkolenie praktyczne uczniowie ZSR odbywają w zakładach rzemieślniczych, handlowych, gastronomicznych. W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele Izby Rzemieślniczej Małej i Średniej Przedsiębiorczości.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z PASOWANIA

Uczniowie trzech pierwszych klas szkoły branżowej złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Przed nimi trzy lata kształcenia oraz praktycznej nauki zawodu. Jak podkreślił wicedyrektor ZSR Daniel Dawidowicz, olbrzymią zaletą szkoły jest kontakt uczniów z praktycznym zawodem już w trakcie nauki.

- Nasi uczniowie kończąc szkołę mają trzy lata praktyki w zawodzie, co jest cennym doświadczeniem w ich przyszłej pracy. Kolejnym atutem jest fakt, że klasy są wielozawodowe. Może być więc pięciu, a nawet jeden chętny do nauki w danym zawodzie i klasa powstaje, gdyż uczą się w niej przyszli mechanicy, fryzjerzy, elektromechanicy, stolarze, ślusarze, kucharze. Kształcimy nawet w tak unikalnych zawodach, jak złotnik-jubiler - powiedział wicedyrektor.

Każdy absolwent szkoły otrzyma świadectwo ukończenia szkoły zawodowej z możliwością dalszej nauki oraz świadectwo czeladnika w rzemiośle. Zdaniem dyrekcji ukończenie ZSR daje możliwość uzyskania dobrej pracy i podwyższenia kwalifikacji do tytułu mistrza w zawodzie.

Elżbieta Kubera

Fot. Ryszard Pakieser

Młodzi w rzemiośle Młodzi w rzemiośle

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi