poniedziałek, 20 listopada 2017.
Strona główna > Nauka > Miliony na humanistykę

Miliony na humanistykę

Miliony na humanistykę
Data publikacji: 2015-10-27 12:00
Ostatnia aktualizacja: 2015-10-29 21:15
Wywietleń: 1508 33646

Rusza program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego skierowany do humanistów: „Pomniki polskiej myśli filozoficznej, teologicznej i społecznej XX i XXI wieku”. Uczestnicy będą mogli ubiegać się o fundusze na badania związane z najnowszymi dokonaniami polskiej humanistyki.
Nowy program umożliwi popularyzację dokonań wybitnych intelektualistów ostatniego stulecia. Dofinansowane zostaną m.in. przedsięwzięcia dokumentacyjne, badawcze, archiwalne oraz edytorskie.

– Ten nowy program to kolejna nasza inicjatywa skierowana do środowiska humanistów – mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska. – Od kilku lat działa w Polsce unikalny na skalę europejską Narodowy Program Rozwoju Humanistyki, na który wydaliśmy już 370 mln zł. Inną inicjatywą MNiSW jest uwzględnienie specyfiki nauk humanistycznych i społecznych w nowej ocenie jednostek naukowych. Wprowadzamy też edukację filozoficzną do szkół ponadgimnazjalnych i wzmacniamy nauki podstawowe – budżet Narodowego Centrum Nauki wzrósł aż o 110 mln zł.

Uczestnicy programu będą mogli ubiegać się o środki na przygotowanie nowych, krytycznych wydań pism polskich filozofów, teologów oraz myślicieli społecznych. Dofinansowane zostaną również działania nastawione na rozpowszechnienie dzieł w domenie publicznej oraz digitalizację najnowszych zbiorów.

Możliwe będzie także prowadzenie badań nad wyszczególnionymi obszarami polskiej humanistyki oraz ich związkami z myślą europejską i światową. Dzięki programowi interdyscyplinarne zespoły będą mogły na nowo przyjrzeć się związkom między trzema różnymi obszarami wiedzy.

Kwota przeznaczona na realizację programu to 5 mln zł. O przyznanie środków będą mogły ubiegać się jednostki i biblioteki naukowe oraz instytucje działające na rzecz nauki. W ramach programu zrealizowanych zostanie 5 wniosków - maksymalne dofinansowanie jednego projektu wynosi 1 mln zł.

Nabór wniosków ruszy w listopadzie.

(as)

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI

Ministerstwo chce popularyzować dokonania wybitnych intelektualistów.

Komentarze

jacekk
Na szczęście ta Ministra-humanistka zostanie niedługo zastąpiona. Tak słabego i niekompetentnego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dawno nie było. Znikaj kobieto z tego stanowiska jak najszybciej jeśli ci rozwój nauki w Polsce miły.
2015-10-29 18:54:57
D,B,M
No to trzeba będzie się z gender przestawić na teologię! Oby tylko czasu i energii nie zabrakło, bo inaczej kasa ucieknie1
2015-10-28 18:50:41
Podstawy
Oby naprawdę fundusze się znalazły, bo każde dziecko wie, że humanistyka i matematyka to podstawa!
2015-10-28 08:49:51

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Czytaj także

Startują uczelnie

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi