piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Nauka > Medalista ze Szczecina

Medalista ze Szczecina

Medalista ze Szczecina
Data publikacji: 2016-08-04 22:38
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:50
Wywietleń: 3096 146936

Mateusz Raczyński ze Szczecina zdobył brązowy medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej w Szwajcarii. To kolejny sukces tegorocznego maturzysty z XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Wcześniej zdobył on pierwsze miejsce w 65. Ogólnopolskiej Olimpiadzie Fizycznej.

Olimpiada Fizyczna jest uznawana przez ekspertów za najtrudniejszą olimpiadę przedmiotową. Liczy się w niej zarówno wiedza, jak i umiejętności w szybkim rozwiązywaniu zadań i podanych problemów. Mateusz Raczyński, jako jeden z pięciu Polaków reprezentował nasz kraj na olimpiadzie w Zurychu. Znalazł się w gronie ok. 500 reprezentantów 95 państw całego świata. Polacy zdobyli jeden srebrny i trzy brązowe medale. Po raz kolejny Europejczyków zdominowały kraje azjatyckie. Zwycięzcy pochodzili z Chin, Korei i USA, skąd byli także pochodzenia azjatyckiego.

- Jestem zadowolony z uzyskanego wyniku, choć po jego ogłoszeniu Mateusz czuł pewien niedosyt, bo mierzył w złoto - powiedział nam prof. Marek Golka, nauczyciel fizyki w XIII LO, opiekun naukowy Mateusza.

Na Olimpiadę Fizyczną złożyły się trzy dwuelementowe etapy w kraju i ostatni w Szwajcarii.

– Zawsze interesowałem się tym, co wokół mnie się dzieje. Do rozumienia fizyki niezbędna jest znajomość języka matematyki, który  pozwala rozwijać jej podstawy - powiedział Mateusz, który już jako gimnazjalista przychodził na fakultety laboratoryjne do prof. Marka Golki.©℗

Więcej w magazynowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu z 5 sierpnia 2016 r.

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Mateusz Raczyński, brązowy medalista Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej w Szwajcarii 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny