niedziela, 22 października 2017.
Strona główna > Nauka > Kto wybierze warsztat

Kto wybierze warsztat

Kto wybierze warsztat
Data publikacji: 2015-10-26 18:57
Ostatnia aktualizacja: 2015-10-27 09:25
Wywietleń: 1359 33443

Na rynku pracy brakuje specjalistów w konkretnych zawodach. Młodzi ludzie nie chcą iść do szkół zawodowych. Ubiegłoroczna akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej promująca te placówki - poza hasłami - przyniosła niewiele.

Liczba uczniów w zawodówkach i technikach jest dziś o 15 proc. mniejsza niż jeszcze pięć lat temu wynika ze statystyk MEN. To m.in. efekt niżu demograficznego. W Szczecinie w szkołach ponadgimnazjalnych uczy się obecnie o ponad 800 uczniów mniej niż przed rokiem. To strata 30 klas.

- Na rynku pracy jest popyt na zawody mechaniczne, ale młodzi ludzie nie chcą ich wybierać, ponieważ te zawody są źle postrzegane, jako praca brudna ze smarami i kluczami. Nie do końca jest to dziś prawdą, bo nowoczesny mechanik zajmuje się obsługą maszyn sterowanych numerycznie -  wyjaśnia Elżbieta Moskal, dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie.

Dyrektor nie kryje, że w tym roku jej placówka nie uruchomiła klas zasadniczej szkoły zawodowej w zawodach: elektromechanik, monter mechanik, ślusarz, tokarz, operator obrabiarek skrawających.

- Nie ma zainteresowania tymi zawodami, mimo naszych największych chęci kształcenia i zapotrzebowania ze strony rynku pracy - podsumowuje dyrektor.

Elżbieta KUBERA

Więcej we wtorkowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu 

Komentarze

babaj
Oto, do czego prowadzi wyścig szczurów....
2015-10-27 03:50:34

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi