wtorek, 23 stycznia 2018.
Strona główna > Nauka > Koniec ze "Studiami dla wybitnych"

Koniec ze "Studiami dla wybitnych"

Koniec ze "Studiami dla wybitnych"
Data publikacji: 2016-03-25 16:02
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 1471 125901

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podjęło  decyzję o rezygnacji z przeprowadzenia programu „Studia dla wybitnych” w dotychczasowej formule. Ten projekt miał zapewnić szczególnie uzdolnionym studentom sfinansowanie z budżetu państwa studiów magisterskich na najlepszych uczelniach na świecie.

Nowe władze uznały go za "nieefektywny pod względem finansowym oraz wykazujący duże ryzyko zwiększenia drenażu elit intelektualnych kraju". Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ocenia  również, że obecny kształt programu „Studia dla wybitnych” obarczony jest nieusuwalnymi wadami. Ponadto zdaniem władz działania w ramach „Studia dla wybitnych” pokrywałyby się częściowo z koncepcją wydatkowania środków  w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój, co doprowadziłoby do nieefektywnego wykorzystania środków finansowych.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Ministerstwem Rozwoju, jak informuje, prowadzi zaawansowane prace dotyczące kompleksowego systemu wsparcia umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego obejmującego: realizację działań, które umożliwią studentom z Polski podjęcie studiów za granicą. I dalej: "Dzięki wypracowanym, specjalnym instrumentom finansowym studenci, jak również inne osoby chcące podnieść swoje kompetencje, będą mogły odbyć szkolenia, kursy oraz studia w wysokiej jakości ośrodkach zagranicznych (działania finansowane z  IV osi  Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa  Programu Operacyjnego  Wiedza, Edukacja, Rozwój). Realizację programów kształcenia w językach obcych, skierowanych zarówno do studentów z Polski, jak i do cudzoziemców.

Realizację międzynarodowych programów studiów oraz międzynarodowych szkół letnich umożliwiających studiowanie w Polsce cudzoziemcom oraz studiowanie w międzynarodowym środowisku przez osoby z Polski, uczestniczące w edukacji na poziomie wyższym".

(as)

Fot. Robert STACHNIK

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-3
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Bicie rekordu w spinningu rowerowym
Światełko do nieba 2018
Wielkie granie na Łasztowni
Poprzedni Następny

kondolencje

Elżbiety Zych
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy