wtorek, 17 października 2017.
Strona główna > Nauka > Język to podstawa

Język to podstawa

Język to podstawa
Data publikacji: 2017-10-12 13:11
Ostatnia aktualizacja: 2017-10-13 12:27
Wywietleń: 606 296183

- Chcemy, żeby w Szczecinie porozumiewanie się po niemiecku było normalnością - stwierdził prezydent miasta. - Nie udało mi się przekonać moich dzieci do nauki polskiego. I jest mi z tego powodu przykro - wyznał nadburmistrz Greifswaldu.

W Szczecinie w środę rozpoczęły się Dni Współpracy Polsko- Niemieckiej. To duże spotkanie gospodarki, oświaty, kultury. To efekt ubiegłorocznej giełdy kooperacyjnej polskich i niemieckich przedsiębiorców. W tym roku też taka się odbyła 11 października. Wzięło w niej udział 120 niemieckich przedsiębiorców z ponad 80 firm.
- Zachęceni sukcesem ubiegłorocznego spotkania postanowiliśmy rozszerzyć jego koncepcję o kilka innych elementów na kształt Dni Skandynawskich, jakie odbywają się w Szczecinie od czterech lat. Tematem Dni Współpracy Polsko Niemieckiej jest nie tylko gospodarka. To także sprawy związane np. ze współpracą uniwersytetów w Szczecinie i Greifswaldzie, kulturą i wreszcie oświatą, m.in. programem nauczania jeżyka polskiego po drugiej stronie Odry i niemieckiego u nas. Mamy na to finansowanie z funduszy europejskich. Chcemy zlikwidować barierę językową, aby niemiecki był drugim, po angielskim, językiem w szkołach. Chcemy, żeby w Szczecinie porozumiewanie się po niemiecku było normalnością - mówił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Podobnego zdania był Stefan Fassbinder – nadburmistrz położonego niedaleko Szczecina Greifswaldu.

- Jestem mile zaskoczony dynamiką rozwoju tego projektu. W ubiegłym roku spotkaliśmy się na giełdzie kooperacyjnej przedsiębiorców. Dziś bierzemy udział w dużej imprezie poświęconej wielu zagadnieniom, także nauki języka polskiego po niemieckiej stronie. Muszę przyznać, że u nas, wśród młodzieży i rodziców, nie ma zbyt wielkiego zainteresowania tym zagadnieniem. Również nie udało mi się przekonać moich dzieci do nauki polskiego. Bardzo mi przykro z tego powodu. I nie oszukujmy się, jest wśród młodych ludzi sporo różnych stereotypów. Wspólne spotkania mogą zmienić pewne zachowania. Myślę także, że powinno się zaczynać naukę języka polskiego już u małych dzieci. Wtedy będą mogły ją kontynuować w przyszłości - uznał Fassbinder.

Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej potrwają do soboty 14 października.

(dar)

fot. Dariusz GORAJSKI

- Chcemy zlikwidować barierę językową, aby niemiecki był drugim, po angielskim, językiem w szkołach - mówił prezydent Piotr Krzystek

Komentarze

"Sowa i Przyjaciele"
Zawsze jest dobrze poznac Jezyki Wrogow... by w momencie "Ataku i Napasci" moc bardzo szybko wytlumaczyc tym zwyklym Zolnierzom o co chodzi... i starac sie przekonac Ich jak bardzo zostali Oszukani i Wymanewrowani... przez Swoich "Sowich" Politykow i Dowodcow...!!
2017-10-13 12:27:04
addam
cytat z powyższego artykułu:"programem nauczania jeżyka polskiego"
2017-10-13 11:35:26
Poliglota
Nie jestem zwolennikiem prezydenta ale w tej kwestii ma rację! Na zachodniej granicy z dużym sąsiadem jak najwięcej polskich dzieci powinno płynnie mówić po niemiecku.
2017-10-13 08:25:52
miejscowy
no to juz najwieksza glupota jaka slyszalem,niemicki jezyk jest w odejsciu i nie bedzie popularny a wrecz przeciwnie,coraz mniej mlodzi ludzie beda sie go uczyc, angielski zapewnia dostep do literatury i komunikacji na calym swiecie, El Presidente albo umiejetnie bajeruje "szkopa" albo nie wie co sie na swiecie dzieje....
2017-10-13 06:25:18
Yes, Yes, Yes...
Najdalej w Swiecie zajdziesz & zajedziesz... ze znajomoscia Jezyka Angielskiego i Hiszpanskiego !!
2017-10-13 00:49:35
Ich kenne Deutsch und mir geht es gut damit.
Trzeba wprowadzić w szkołach zamiast religii, bardziej się przyda w życiu.
2017-10-12 20:38:11
poliglota
Niemcy uważają że ich język jest dominujący. W Pasewalku w jednym tylko sklepie widziałem napisy w języku polskim W Polsce do Niemca wszyscy jak umieją starają się mówić w języku niemieckim. A co w Niemczech do Polaka , jak nie rozumie to niech się nauczy niemieckiego
2017-10-12 15:45:33
Piotr
A moze najpierw zajmij się Krzystek porządkiem w mieście ? Mało problemow mamy ? Za małe korki ? Za duzo masz czasu ! Ojj czekaj ! Ludzie cie rozliczą !
2017-10-12 14:57:52
Slaw
Panie Prezydencie, a może rozpocznie Pan kampanię na rzecz dwujęzyczności od własnego urzędu? Turyści z Niemiec męczą się niemiłosiernie z parkomatami w Szczecinie. To drobna i prosta sprawa, ale i tak dla Urzędu Miasta zbyt trudna...
2017-10-12 13:58:12
Was?
Skoro nadburmistrz Greifswaldu nie przekonał swoich dzieci do polskiego, to dlaczego prezydent Szczecina przekonuje do niemieckiego?
2017-10-12 13:34:06

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Monice Sawickiej