piątek, 20 października 2017.
Strona główna > Nauka > Historia w 28 planszach

Historia w 28 planszach

Historia w 28 planszach
Data publikacji: 2016-05-10 08:13
Ostatnia aktualizacja: 2016-05-10 08:13
Wywietleń: 53 132865

Historia chrześcijaństwa na Pomorzu Zachodnim zamknięta w 28 planszach - taką wystawę można oglądać w Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski w poniedziałek otwarto tam ekspozycję, którą mogą zwiedzać zachodniopomorskie szkoły.

Wystawę „Z dziejów chrześcijaństwa na Pomorzu Zachodnim. W 1050. rocznicę Chrztu Polski” przygotowało Archiwum Państwowe w  Szczecinie. Jest to pierwsza tego typu udokumentowana ekspozycja udostępniona szkołom.

- Losy chrześcijaństwa na Pomorzu są inne niż na terenie ówczesnej Polski. Wystawa przekazuje wiedzę o wydarzeniach historycznych, ale także o kulturotwórczej roli kościoła - powiedziała Maria Frankel, zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Szczecinie. - Archiwum dysponuje dużą liczbą dokumentów na ten temat, staraliśmy się dokonać właściwego ich wyboru, aby wystawa w oparciu źródła archiwalne była atrakcyjna dla uczniów.

Wystawa zajmuje dwa piętra holu kuratorium przy Wałach Chrobrego 4. Rozpoczyna się okresem przedchrześcijańskim, a kończy czasami współczesnymi. Dowiemy się z niej, jak przebiegała chrystianizacja na ziemiach Pomorza Zachodniego, poznamy biskupstwa, klasztory, kościoły, przebieg reformacji, kulturotwórczą rolę kościoła, wyznania chrześcijańskie i odradzanie się kościoła katolickiego oraz jego roli po drugiej wojnie światowej. Kustoszami wystawy są: dr Paweł Gut, Alicja Kościelna i Michał Kmitte.©℗

Elżbieta KUBERA

Więcej we wtorkowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z dn. 10.05.2016 r.

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

Historia w 28 planszach Historia w 28 planszach

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi