niedziela, 17 grudnia 2017.
Strona główna > Nauka > Historia w 28 planszach

Historia w 28 planszach

Historia w 28 planszach
Data publikacji: 2016-05-10 08:13
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 174 132865

Historia chrześcijaństwa na Pomorzu Zachodnim zamknięta w 28 planszach - taką wystawę można oglądać w Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski w poniedziałek otwarto tam ekspozycję, którą mogą zwiedzać zachodniopomorskie szkoły.

Wystawę „Z dziejów chrześcijaństwa na Pomorzu Zachodnim. W 1050. rocznicę Chrztu Polski” przygotowało Archiwum Państwowe w  Szczecinie. Jest to pierwsza tego typu udokumentowana ekspozycja udostępniona szkołom.

- Losy chrześcijaństwa na Pomorzu są inne niż na terenie ówczesnej Polski. Wystawa przekazuje wiedzę o wydarzeniach historycznych, ale także o kulturotwórczej roli kościoła - powiedziała Maria Frankel, zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Szczecinie. - Archiwum dysponuje dużą liczbą dokumentów na ten temat, staraliśmy się dokonać właściwego ich wyboru, aby wystawa w oparciu źródła archiwalne była atrakcyjna dla uczniów.

Wystawa zajmuje dwa piętra holu kuratorium przy Wałach Chrobrego 4. Rozpoczyna się okresem przedchrześcijańskim, a kończy czasami współczesnymi. Dowiemy się z niej, jak przebiegała chrystianizacja na ziemiach Pomorza Zachodniego, poznamy biskupstwa, klasztory, kościoły, przebieg reformacji, kulturotwórczą rolę kościoła, wyznania chrześcijańskie i odradzanie się kościoła katolickiego oraz jego roli po drugiej wojnie światowej. Kustoszami wystawy są: dr Paweł Gut, Alicja Kościelna i Michał Kmitte.©℗

Elżbieta KUBERA

Więcej we wtorkowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z dn. 10.05.2016 r.

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

Historia w 28 planszach Historia w 28 planszach

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Ostatni dzień jarmarku
Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską