poniedziałek, 23 października 2017.
Strona główna > Nauka > Gimnazja miały głos

Gimnazja miały głos

Gimnazja miały głos
Data publikacji: 2016-04-28 18:44
Wywietleń: 1592 131440

Gimnazjaliści są aktywni i chętni do działań społecznych - wynika z I Forum Samorządów Uczniowskich Szkół Gimnazjalnych, które odbyło się w czwartek w Gimnazjum nr 34 w Szczecinie. W warsztatach panelowych uczestniczyli przedstawiciele 18 samorządów miejskich szkół.

- Kiedy pojawiły się pomysły likwidacji gimnazjów, pomyśleliśmy, że warto pokazać, jak dużo dobrego dzieje się w tych szkołach - powiedziała Iwona Potrykus, dyrektor Gimnazjum nr 34. - Przewodnie hasło pierwszego, ale mam nadzieję, że nie ostatniego forum, brzmi: „Życie nie po to jest, by brać, życie nie po to, by bezczynnie stać... gimnazjalista – społecznik – obywatel – patriota”.

Nauczyciele opiekujący się samorządami przyznają, że młodzież coraz chętniej włącza się dziś w działalność społeczną, która dotyczy bliskich jej spraw. - Lubię się angażować w życie szkoły - przyznaje Oliwer Strzeboński z Rady Młodzieży Gimnazjum nr 34. - Co roku organizujemy konkurs tańca w różnych kategoriach. Wszyscy się w to włączają, dobrze się bawią i dzięki temu szkoła nie kojarzy się tylko z jakimś przykrym miejscem.

Gimnazjalista Szymon Dżugaj dodaje, że własnym zaangażowaniem w różne sprawy, można umilić innym czas w szkole. Maciej Maciejuniec natomiast jest zdania, że szkoła to nie tylko lekcje, ale także przerwy, spotkania koleżeńskie, rozmowy, z których mogą wyniknąć wspólne działania. Gimnazjum nr 34 od lat zaangażowane jest w społeczną akcję "Krokusowa rewolucja ".

 - Forum ma na celu wspieranie samorządności uczniowskiej, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich oraz wymianę doświadczeń w zakresie działalności na rzecz środowiska lokalnego - podkreśla Przemysław Landowski, nauczyciel Gimnazjum nr 34, koordynator forum. - Spotkanie jest dowodem na to, że ważne w szkole są samorządy uczniowskie. Tego typu forum jest cenne, gdyż służy wymianie doświadczeń, propagowaniu kreatywnej postawy życiowej młodych ludzi, kształtowaniu postaw obywatelskich, społecznych i patriotycznych oraz integracji młodzieży gimnazjalnej.

Podczas wczorajszych warsztatów uczniowie z samorządów gimnazjalnych pracowali w trzech grupach. Tematyka zajęć dotyczyła współpracy z mediami, działalności wolontariatu europejskiego oraz organizacji pracy w samorządzie uczniowskim. Ich opiekunowie w tym czasie mieli warsztaty na temat zarządzania zasobami ludzkimi. Spotkaniu towarzyszyły prezentacje samorządów uczniowskich zgłoszonych gimnazjów, wystąpienia, prelekcje oraz szkolna wystawa plakatu "Jestem patriotą".

 - Gimnazjaliści to ludzie kreatywni i z pasją, którzy jednocześnie nie wstydzą się powiedzieć "Jestem patriotą" - mówiła Agnieszka Skrzypczak, nauczycielka Gimnazjum nr 34, współorganizatorka forum.

W forum obok uczniów i opiekunów szkolnych samorządów uczestniczyli przedstawiciele miejskich instytucji oświaty i organizacji pozarządowych. Wydarzenie zostało objęte mecenatem Miasta Szczecina.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI 

Gimnazja miały głos

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi