piątek, 20 października 2017.
Strona główna > Nauka > Farmacja coraz bliżej

Farmacja coraz bliżej

Farmacja coraz bliżej
Data publikacji: 2017-03-02 18:50
Ostatnia aktualizacja: 2017-03-03 06:30
Wywietleń: 1733 219594

Prof. Bogusław Machaliński, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, oraz Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia nowego kierunku studiów - farmacji. Stosowny wniosek zostanie wysłany do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego do końca marca. Jest szansa, że farmacja zostanie uruchomiona w roku akademickim 2017/2018.

 - Farmacja będzie naszym 14 kierunkiem, ale jednym z najważniejszych – zapewniał prof. Bogusław Machaliński. - Liczymy na wzmocnienie regionu kadrą farmaceutyczną i naukową. Dalekosiężnym celem jest współpraca z przemysłem. To jest innowacyjna gospodarka i komercjalizacja pomysłów naukowych. 

Urząd Marszałkowski dysponuje potencjałem organizacyjnym, który mógłby być wykorzystany w przyszłości jako baza dydaktyczna dla tego kierunku.

O uruchomieniu farmacji mówiło się na uczelni już od pewnego czasu. Poprzedni rektor uczelni, prof. Andrzej Ciechanowicz, w wywiadzie udzielonym "Kurierowi" w czerwcu 2015 roku opowiadał tak:

- W tegorocznym rankingu "Perspektyw" i „Rzeczpospolitej” ponownie jesteśmy najlepszą uczelnią Pomorza Zachodniego. To cieszy, chociaż z drugiej strony, ta stabilna od kilku lat pozycja (25-30 miejsce w Polsce) właściwie szacująca nasz potencjał wskazuje, iż przy aktualnej strukturze organizacyjnej osiągnęliśmy praktycznie maksimum naszych możliwości. Należy też podkreślić, że tak wysoką pozycję osiągnęliśmy, mimo iż PUM jest jedynym uniwersytetem medycznym w Polsce, który nie prowadzi studiów na kierunku farmacja. W przyjętej w kwietniu bieżącego roku Strategii rozwoju PUM na lata 2015-2024 za najważniejsze cele w obszarze działalności dydaktycznej uznaliśmy poszerzenie oferty edukacyjnej i uruchomienie kierunków kształcenia strategicznych dla rynku i regionu. Farmacja, najbardziej naturalne uzupełnienie struktury uniwersytetu medycznego, jest właśnie takim kierunkiem studiów.

PUM planuje przyjąć na pierwszy rok nowego kierunku 60 studentów.

(as)

Podpis (foto PUM): Prof. Bogusław Machaliński (z lewej) oraz marszałek Olgierd Geblewicz (z prawej) podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia farmacji.

Komentarze

PO-dejrzliwi...
A co to za PO-tencjal organizacyjny Urzedu Marszalkowskiego...??
2017-03-03 00:08:15

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi