sobota, 16 grudnia 2017.
Strona główna > Nauka > Farmacja coraz bliżej

Farmacja coraz bliżej

Farmacja coraz bliżej
Data publikacji: 2017-03-02 18:50
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:51
Wywietleń: 1838 219594

Prof. Bogusław Machaliński, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, oraz Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia nowego kierunku studiów - farmacji. Stosowny wniosek zostanie wysłany do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego do końca marca. Jest szansa, że farmacja zostanie uruchomiona w roku akademickim 2017/2018.

 - Farmacja będzie naszym 14 kierunkiem, ale jednym z najważniejszych – zapewniał prof. Bogusław Machaliński. - Liczymy na wzmocnienie regionu kadrą farmaceutyczną i naukową. Dalekosiężnym celem jest współpraca z przemysłem. To jest innowacyjna gospodarka i komercjalizacja pomysłów naukowych. 

Urząd Marszałkowski dysponuje potencjałem organizacyjnym, który mógłby być wykorzystany w przyszłości jako baza dydaktyczna dla tego kierunku.

O uruchomieniu farmacji mówiło się na uczelni już od pewnego czasu. Poprzedni rektor uczelni, prof. Andrzej Ciechanowicz, w wywiadzie udzielonym "Kurierowi" w czerwcu 2015 roku opowiadał tak:

- W tegorocznym rankingu "Perspektyw" i „Rzeczpospolitej” ponownie jesteśmy najlepszą uczelnią Pomorza Zachodniego. To cieszy, chociaż z drugiej strony, ta stabilna od kilku lat pozycja (25-30 miejsce w Polsce) właściwie szacująca nasz potencjał wskazuje, iż przy aktualnej strukturze organizacyjnej osiągnęliśmy praktycznie maksimum naszych możliwości. Należy też podkreślić, że tak wysoką pozycję osiągnęliśmy, mimo iż PUM jest jedynym uniwersytetem medycznym w Polsce, który nie prowadzi studiów na kierunku farmacja. W przyjętej w kwietniu bieżącego roku Strategii rozwoju PUM na lata 2015-2024 za najważniejsze cele w obszarze działalności dydaktycznej uznaliśmy poszerzenie oferty edukacyjnej i uruchomienie kierunków kształcenia strategicznych dla rynku i regionu. Farmacja, najbardziej naturalne uzupełnienie struktury uniwersytetu medycznego, jest właśnie takim kierunkiem studiów.

PUM planuje przyjąć na pierwszy rok nowego kierunku 60 studentów.

(as)

Podpis (foto PUM): Prof. Bogusław Machaliński (z lewej) oraz marszałek Olgierd Geblewicz (z prawej) podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia farmacji.

Komentarze

PO-dejrzliwi...
A co to za PO-tencjal organizacyjny Urzedu Marszalkowskiego...??
2017-03-03 00:08:15

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską