wtorek, 21 listopada 2017.
Strona główna > Nauka > Coraz więcej nowotworów

Coraz więcej nowotworów

Coraz więcej nowotworów
Data publikacji: 2016-02-04 19:03
Ostatnia aktualizacja: 2016-02-05 13:21
Wywietleń: 249 115777

Profesor Tomasz Grodzki (na zdjęciu) w Światowym Dniu Walki z Rakiem (4 lutego) alarmował, że przybywa chorych na nowotwory. Ale też chwalił poprzednią ekipę rządzącą w kraju za dotychczasowe działania na rzecz profilaktyki i leczenia raka. Profesor jest senatorem z Platformy Obywatelskiej. Jest także dyrektorem szpitala w szczecińskim Zdunowie.

O działaniach na rzecz walki z nowotworami mówili też: dr Małgorzata Talerczyk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii i znany genetyk - prof. Jan Lubiński.

- Nowotwory złośliwe, to jedna z głównych przyczyn zgonów w populacji nie tylko polskiej, ale i światowej - mówił prof. Tomasz Grodzki. - Nad światem przetacza się tsunami onkologiczne, które dotyka oczywiście również naszego kraju. Corocznie rejestruje się w Polsce ponad 160 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory złośliwe. Najwięcej jest raka płuca, drugi jest rak piersi i trzeci - rak prostaty. Przez ostatnie 10 lat doświadczaliśmy dobrodziejstw wynikających z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Na podstawie tej ustawy lokowano co roku 250 - 300 mln złotych na potrzeby onkologiczne. Pieniądze szły głównie na doposażenie ośrodków radioterapii, ale inne dziedziny również odnosiły z tego korzyści. I mimo całej krytyki, która na ten program spadła, trzeba powiedzieć, że onkologia polska 10 lat temu i teraz wygląda zupełnie inaczej. Teraz trwają końcowe prace nad przedłużeniem tego programu na następne 10 lat. Bo, mimo sporów parlamentarnych, w tej materii istnieje duża zgodność, że ten pożyteczny program należy kontynuować.

Dr Małgorzata Talerczyk wymieniała wiele osiągnięć ZCO - i w profilaktyce, i w leczeniu.

- W programie badań w kierunku raka piersi Wojewódzki Ośrodek Koordynujący ZCO zaprosił w zeszłym roku na mammografię ponad 56 tysięcy pacjentek, 1300 z nich miało zaproponowaną diagnostykę pogłębioną, a 236 nowotworów piersi wykryliśmy - podawała przykład dr Małgorzata Talerczyk. - To nowotwory we wczesnym stadium zaawansowania, czyli do wyleczenia.©℗

Agnieszka Spirydowicz

Więcej w papierowym wydaniu "Kuriera Szczecińskiego" i e-wydaniu.

Fot. Robert STACHNIK (arch.)

 

Komentarze

BeataWOLAK, Szczecin
CHLEB ANTYNOWOTWOROWY-IRL. ANTYCUKRZYCOWY. ♥♥♥♥♥ 8.TEMAT. CHLEB. PRZEPIS WZORCOWY WYPIEKU CHLEBA ANTYNOWOTWOROWEGO-IRL (MINI CHLEBKI). ***** SKŁADNIKI: Ryż biały __400g, Kasza gryczana __400g. Gotujemy w jednym garnku (pojemność 4,0 l.) przez ok. 15 minut. Do gotowania dodajemy 2,5 l. wody. PRZYPRAWY TO: Sól kamienna nieoczyszczona, również pieprz, kminek, ew. ziała wg uznania. Po zakończeniu gotowania całość pozostawiamy pod przykryciem na ok. 5-10 minut. UGOTOWANE, RYŻ ORAZ KASZA (RAZEM 800 GRAM) WCHŁANIAJĄ WTEDY: Całą użytą (2,5l.) do gotowania wodę, co następnie ułatwia formowanie, lepsze klejenie się tzw. mini chlebków. Do tego właśnie zestawu składników (ryż, kasza) dodajemy suchą masę: 150 gram otrąb pszennych i dokładnie mieszamy łyżką. Otręby chłoną wówczas dużo wody, którą uzupełniamy wlewając ok. 0,5 litra (przegotowanej). DUŻĄ ŁYŻKĄ STOŁOWĄ NABIERAMY ZMIESZANĄ MASĘ TJ. RYŻ, KASZĘ TAKŻE OTRĘBY: I z uzyskanej objętości formujemy chleb tzw. cienkie mini chlebki (ugniatamy palcami). Kładziemy na papierze do pieczenia, którym uprzednio pokryliśmy powierzchnię blachy. Pieczemy w piekarniku (temp. 250oC przez ok. 50-60 minut) tj. do momentu uzyskania tzw. przyrumienienia. ISTOTNE: Wszelkie dodatki np. miód, rodzynki, wykluczone. Takie dodatki sprzyjają otyłości i cukrzycy typu 2. PRZEPIS: zamieszczony jest na stronie internetowej; ***** Skrót adresu strony w Internecie: INSTYTUTIRL.
2016-02-05 11:54:13
Jak tu wierzyć
Bardzo obiektywna, bezinteresowna pochwała poprzedniego rządu przez profesora...
2016-02-05 08:27:48
Obserwator,
Coraz wiecej nowotworow... rowniez i u PO-stkomunistow jak i PO-zostalego Lewactwa...!!
2016-02-05 00:11:39

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi