poniedziałek, 18 grudnia 2017.
Strona główna > Nauka > Bioszkło – materiał przyszłości

Bioszkło – materiał przyszłości

Bioszkło – materiał przyszłości
Data publikacji: 2016-05-28 14:08
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:50
Wywietleń: 451 135621

Bioszkło jest elastyczne, wytrzymałe oraz sprężyste. Jest biodegradowalne i może być wykorzystywane do wydruku w 3D implantów tkanki chrzęstnej i drobnych kości. Opracowali je naukowcy z Imperial College London oraz University of Milano-Bicocca.

Jak informuje portal Centrum Druku 3D, bioszkło drukowane w 3D składa się z krzemionki i polimeru o nazwie polikaprolakton. Dzięki tej mieszance ma właściwości, które są idealne do produkcji chrzęści. To biokompatybilny materiał, który dzięki swojej wytrzymałości i giętkości, może być stosowany w leczeniu dysków międzykręgowych, których uszkodzenia wiążą się z ograniczeniami ruchu i ciężkim bólem.

Delikatna tkanka chrzęstna jest podatna na uszkodzenia i ciężko przywrócić ją do normalnego stanu. Jak wynika z badań, drukowane w 3D szkło może okazać się nie tylko materiałem łatwym do tworzenia implantów, ale również stymulować wzrost komórek chrzęstnych w ludzkich stawach.

- Bioszkło powstało w latach 60. ubiegłego wieku. Było stosowane podczas wojny wietnamskiej do leczenia kości weteranów. Nasze badania pokazują, że jego elastyczna wersja drukowana w 3D sprawdza się jako materiał o strukturze podobnej do tkanki chrzęstnej - wyjaśnia prof. Julian Jones z Imperial College London.

Bioszkło drukowane w 3D to zupełnie nowa generacja materiałów. Produkowane z niego stawy są - zdaniem badaczy - nawet tysiąc razy twardsze od naturalnych chrzęści, co eliminuje ich urazy. To materiał bazujący na nano i biostrukturach, proteinach i węglowodanach, który jest połączeniem nieorganicznej krzemionki z organicznym polimerem – polikaprolaktonem. (pap)

 

Fot. Dariusz Gorajski (arch.)

Komentarze

Pytający
Co to są naturalne chrzęści? Chyba prof.prof. Miodek i Bralczyk muszą być wywołani do tablicy...
2016-05-28 19:55:57
.
Czy chodzi o polikaprolakton?
2016-05-28 14:46:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Ostatni dzień jarmarku
Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Poprzedni Następny

Nekrologi