wtorek, 17 października 2017.
Strona główna > Nauka > Bioszkło – materiał przyszłości

Bioszkło – materiał przyszłości

Bioszkło – materiał przyszłości
Data publikacji: 2016-05-28 14:08
Ostatnia aktualizacja: 2016-05-28 20:59
Wywietleń: 231 135621

Bioszkło jest elastyczne, wytrzymałe oraz sprężyste. Jest biodegradowalne i może być wykorzystywane do wydruku w 3D implantów tkanki chrzęstnej i drobnych kości. Opracowali je naukowcy z Imperial College London oraz University of Milano-Bicocca.

Jak informuje portal Centrum Druku 3D, bioszkło drukowane w 3D składa się z krzemionki i polimeru o nazwie polikaprolakton. Dzięki tej mieszance ma właściwości, które są idealne do produkcji chrzęści. To biokompatybilny materiał, który dzięki swojej wytrzymałości i giętkości, może być stosowany w leczeniu dysków międzykręgowych, których uszkodzenia wiążą się z ograniczeniami ruchu i ciężkim bólem.

Delikatna tkanka chrzęstna jest podatna na uszkodzenia i ciężko przywrócić ją do normalnego stanu. Jak wynika z badań, drukowane w 3D szkło może okazać się nie tylko materiałem łatwym do tworzenia implantów, ale również stymulować wzrost komórek chrzęstnych w ludzkich stawach.

- Bioszkło powstało w latach 60. ubiegłego wieku. Było stosowane podczas wojny wietnamskiej do leczenia kości weteranów. Nasze badania pokazują, że jego elastyczna wersja drukowana w 3D sprawdza się jako materiał o strukturze podobnej do tkanki chrzęstnej - wyjaśnia prof. Julian Jones z Imperial College London.

Bioszkło drukowane w 3D to zupełnie nowa generacja materiałów. Produkowane z niego stawy są - zdaniem badaczy - nawet tysiąc razy twardsze od naturalnych chrzęści, co eliminuje ich urazy. To materiał bazujący na nano i biostrukturach, proteinach i węglowodanach, który jest połączeniem nieorganicznej krzemionki z organicznym polimerem – polikaprolaktonem. (pap)

 

Fot. Dariusz Gorajski (arch.)

Komentarze

Pytający
Co to są naturalne chrzęści? Chyba prof.prof. Miodek i Bralczyk muszą być wywołani do tablicy...
2016-05-28 19:55:57
.
Czy chodzi o polikaprolakton?
2016-05-28 14:46:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Monice Sawickiej