poniedziałek, 20 listopada 2017.
Strona główna > Nauka > Będzie strajk oświaty

Będzie strajk oświaty

Będzie strajk oświaty
Data publikacji: 2016-12-20 15:54
Ostatnia aktualizacja: 2016-12-21 17:07
Wywietleń: 192 188436

Związek Nauczycielstwa Polskiego ogłosił we wtorek (20 grudnia) procedurę sporu zbiorowego. Oznacza to, że rozpoczął on przygotowania do strajku generalnego, który ma odbyć się w marcu.

W planowanej reformie edukacji ZNP widzi poważne zagrożenie dla polskiego systemu oświaty. Związek domaga się od rządu dwóch rzeczy: złożenia w Sejmie wniosku o wycofanie ustaw wprowadzających reformę edukacji i zwiększenia nakładów na oświatę. Swoje postulaty wyraził w październiku podczas ogólnopolskiej akcji protestacyjnej ZNP „Nie dla chaosu w szkole”, kierując stosowne pismo do premier Beaty Szydło. Miesiąc później kilkanaście tysięcy nauczycieli pikietowało przeciwko reformie edukacji i likwidacji gimnazjów. Postulaty nie zostały spełnione. W poniedziałek (19 grudnia) zorganizowano kolejną pikietę w Warszawie. Zgromadziła ona 35 tysięcy nauczycieli, którzy protestowali przeciwko reformie edukacji pod hasłem „Prezydencie! Nie podpisuj złej zmiany dla polskiej edukacji”. Zorganizował ją ZNP razem z Koalicją „NIE dla chaosu w szkole” i ruchem „Rodzice przeciwko reformie edukacji”. Wyrażając swój sprzeciw wobec reformy edukacji, protestujący apelowali do prezydenta RP o weto. Wręczyli prezydentowi Andrzejowi Dudzie petycję z wnioskiem o zawetowanie ustaw wprowadzających reformę edukacji, a jeśli ją podpisze - o zarządzenie referendum ogólnokrajowego w sprawie reformy systemu edukacji. Przekazali prezydentowi 15 świątecznych paczek z ponad 250 tys. podpisów w obronie polskiej szkoły i ustroju szkolnego zebranych w akcji "Razem dla gimnazjum" oraz pod petycją "W obronie polskiej szkoły".

Podczas wtorkowego posiedzenia Zarząd Główny ZNP zdecydował, że w związku z niespełnieniem postulatów, od 20 grudnia rozpoczyna procedury zmierzające do wszczęcia sporu zbiorowego ze wszystkimi szkołami i placówkami objętymi działaniami ZNP. Szczegóły ogłosił na www.znp.edu.pl. Można o tym też przeczytać na stronie zarządu okręgu zachodniopomorskiego ZNP: www. szczecin.edu. znp.pl, gdzie znajduje się także link: "Jeszcze możesz podpisać petycję w obronie polskiej szkoły". ©℗

(el)

Fot. Robert STACHNIK 

Komentarze

Jarun
A niech strajkują, co to komu przeszkadza? Za bumelki najwyżej zwolni się nauczycieli i po krzyku. Związkowcy wiedzą, że są nietykalni - dlatego podskakują. A "dobra zmiana" polegała na obsadzeniu kurator PZ swoim człowiekiem. Tak daleko PiS na tym nie ujedzie. Zawłaszczanie państwa już "wychodzi bokiem' kaczorowi.
2016-12-21 15:37:37
.
Komunistyczne belferstwo się burzy - niech strajkują do usranej śmierci lecz podczas wakacji.
2016-12-21 13:34:18
Obiektywnie...
Szkoda ze rodzice nie czytają podstawy programowej i nie zastanawiają sie, ze pieniądze przeznaczone na deformę mogłyby dać szkołom i uczniom np więcej godzin języków obcych, podział na grupy, a teraz zostaną wydane na pieczątki i tablice informujące.
2016-12-21 11:27:36
wydział do walki z sektami finansowymi dojącymi budżety szkół
Rodzice popierają reformę oświaty, żądają jak najszybszej likwidacji gimnazjów i rozwiązania sekty finansowej ZNP, utrzymującej się z budżetów a nie składek. ZNP zlikwidować jak najszybciej. Jeszcze szybciej niż gimnazja. REFORMA TO WPROWADZENIE NORMALNOŚCI I KSZTAŁCENIA NA NORMALNYM POZIOMIE
2016-12-21 08:07:38
Rodzic
Rodzice widzą poważne zagrożenie dla oświaty ze strony działalności postkomunistycznego ZNP. Chcą wprowadzić chaos w szkołach. Ewidentnie działają na zlecenie sił wrogich Polsce.
2016-12-20 22:54:26

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi