sobota, 25 listopada 2017.
Strona główna > Nauka > Asy z historii Pomorza!

Asy z historii Pomorza!

Asy z historii Pomorza!
Data publikacji: 2017-05-12 20:37
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:51
Wywietleń: 309 255265

Gala finałowa XVII edycji wojewódzkiego konkursu „Moja mała ojczyzna. Moja miejscowość, mój region” odbyła się w piątek w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego. W tym roku konkurs odbył się pod hasłem „Złoty wiek Pomorza (XVI-XVII wiek)". W sumie wzięło w nim udział 250 uczniów, natomiast do Wielkiego finału dostało się ok. 60 asów z historii Pomorza.

Konkurs odbył się w trzech kategoriach wiekowych: klasy 1-3 i 4-6 szkół podstawowych oraz gimnazja. Jak mówiła na gali szefowa działu edukacji muzeum - Krystyna Milewska, w tym roku poziom przygotowania uczniów był wyjątkowo wysoki:

- To był chyba najdoskonalszy konkurs pod względem wiedzy, jaką reprezentowali uczniowie - mówiła pracownica muzeum. - W finale, gdzie na przykład uczniowie klas 4-6 mieli za zadanie napisać wypracowanie na jeden z trzech tematów dotyczących wystawy w muzeum, można było się przekonać o znakomitym przygotowaniu. W pracach pisemnych zawarte były szczegóły i ciekawostki na temat eksponatów. Dlatego rywalizacja była ogromna, bo czasami pomiędzy uczestnikami konkursu była różnica pół punktu, które decydowały o konkretnym miejscu w finale.

Wśród najmłodszych uczniów pierwsze miejsce zajął Adam Lewna ze szczecińskiej SP 56, drugie - Karol Wawryniuk z SP 1 ze Szczecina (jemu też przypadł tytuł „Mistrza Roku"), trzecie - Paula Januszewska ze szczecińskiej SP 41, z kolei wyróżnienia otrzymali: Maksymilian Uciechowski z SP 56 (Szczecin), Michał Białachowski z SP 56 (Szczecin) i Antoni Wróblewski ze Szkoły Podstawowej w Drawsku Pomorskim. W kategorii klas 4-6 pierwsze miejsce zajęły: Karolina Sammel ze Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego w Szczecinie oraz Dalia Aghmane z SP 4 w Stargardzie (obie dziewczynki otrzymały też tytuł Dziennikarza Roku), drugie miejsce z kolei otrzymały: Weronika Puciato z SP 4 w Stargardzie oraz Marta Witek ze szczecińskiej SP 41, trzecie zajęły: Berenika Preston ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Leonida Teligi w Pyrzycach oraz Klaudia Wyrwał z SP 4 w Stargardzie. Przyznano też wyróżnienia, które otrzymali: Amelia Krzyżanowska z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. w Szczecinie, Wiktor Seniów ze szczecińskiej SP 10, Jędrzej Kopaszewski ze szczecińskiej SP 56, Aleksandra Brodacka ze Szkoły Podstawowej w Moryniu, Ziemowit Śledziński z SP 53 w Szczecinie oraz Szymon Ziętarski ze szczecińskiej SP 56.

W kategorii gimnazjalistów najlepsza okazała się - i zajęła pierwsze miejsce - Patrycja Maj z Gimnazjum nr 10 w Szczecinie, drugie otrzymała - Matylda Godlewska z Gimnazjum nr 42 w Szczecinie, trzecie zajęli: Julia Bejnarowicz ze Społecznego Gimnazjum w Dźwirzynie oraz Mateusz Bernat z Gimnazjum im. Orła Białego w Węgorzynie, natomiast wyróżnienia dostali: Jarowit Śledziński z Gimnazjum nr 16 w Szczecinie, Mateusz Modrzejewski z Gimnazjum nr 3 w Stargardzie, Karolina Kutera z Gimnazjum im. Orła Białego w Węgorzynie, Michał Liczbiński z Gimnazjum im. Orła Białego w Węgorzynie. Tytuł „Historyka Roku" otrzymali z kolei: Matylda Godlewska (Gimnazjum nr 42 w Szczecinie) i Antoni Jeż (Gimnazjum nr 10 w Szczecinie).

W przyszłym roku konkurs w muzeum ma dotyczyć historii Pomorza w XX wieku. Organizatorem konkursu jest Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. ©℗

Monika GAPIŃSKA

Na zdjęciu: W piątek w Muzeum Narodowym dyplomy odebrali finaliści i laureaci konkursu „Moja mała ojczyzna. Moja miejscowość, mój region”.

Fot. Dariusz Gorajski

Asy z historii Pomorza! Asy z historii Pomorza! Asy z historii Pomorza! Asy z historii Pomorza! Asy z historii Pomorza! Asy z historii Pomorza! Asy z historii Pomorza!

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi