piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Zmarł Henryk Mąka

Zmarł Henryk Mąka

Zmarł Henryk Mąka
Data publikacji: 2016-09-29 17:24
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 1669 157100

Smutna wiadomość dotarła z Warszawy. W wieku 86 lat zmarł Henryk Mąka, pisarz, reportażysta i publicysta, specjalizujący się w tematyce morskiej. Związany był także ze Szczecinem.

Henryk Mąka urodził się w 1930 r. w Piotrkowie Trybunalskim. W 1953 ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. W tym samym roku rozpoczął pracę w Szczecinie: był publicystą i kierownikiem działu w „Głosie Szczecińskim”. Później pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego w „Tygodniku Morskim” (1965-69), a następnie red. naczelnego w tygodniku „Jantar” (1969-72). Po powrocie do Warszawy pracował w dzienniku „Głos Pracy”, a później współredagował miesięcznik „Morze”.

Po przejściu na emeryturę, w 1992 r., współpracował z różnymi pismami i gazetami, również z „Kurierem Szczecińskim”. Niemal do końca związany był z miesięcznikiem „Obserwator Morski”, w którym prowadził rubrykę „Poczet ludzi morza”.

Rejsy z rybakami oraz na statkach handlowych do różnych zakątków świata znalazły odbicie w jego twórczości. Wydał kilkadziesiąt książek.

Pierwsze z nich były poświęcone Pomorzu Zachodniemu. To albumy: „Szczecin”, „Kamień Pomorski”, „Kraina 44 wysp”, „Największy nad Bałtykiem”, „Szczecin wczoraj-dziś-jutro”, „Wyższa Szkoła Morska w Szczecinie”, „Skąd statki rodem”. Wśród późniejszych znalazły się m.in.: „Z Pacyfiku na talerz”, „Piraci znów atakują”, „SOS toniemy”, „Sarmaci na morzach”, „Dom pod równikiem”, „Piraci z Karaibów”, „Admirałowie Polskiej Floty” i wiele innych.

Był wielokrotnie odznaczany. W tym roku minister kultury i dziedzictwa narodowego, na wniosek prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej, przyznał mu srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Uroczystości pogrzebowe Henryka Mąki odbędą się 4 października o godz. 12 w kaplicy Domu Pogrzebowego „Służew” w Pyrach, po czym nastąpi odprowadzenie na miejscowy cmentarz do grobu rodzinnego. (ek)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny