wtorek, 21 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Zmarł aktor komediowy Gene Wilder

Zmarł aktor komediowy Gene Wilder

Zmarł aktor komediowy Gene Wilder
Data publikacji: 2016-08-30 00:50
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:55
Wywietleń: 857 151863

W wieku 83 lat zmarł amerykański aktor komediowy Gene Wilder, znany z pełnych temperamentu ról w komediach reżysera i scenarzysty Mela Brooksa - podała w poniedziałek (29 sierpnia) rodzina. Był gwiazdą takich filmów Brooksa jak "Młody Frankenstein" czy "Płonące siodła".

Aktor z charakterystyczną kędzierzawą czupryną zapisał się w pamięci widzów brawurowymi rolami także w innych znanych filmach, jak m.in. "Producenci" Mela Brooksa, "Willy Wonka i fabryka czekolady" Mela Stuarta oraz "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać" Woody Allena.

Duże uznanie zdobyły również jego role w duecie z czarnoskórym komikiem Richardem Pryorem, z którym zagrał m.in. w "Czystym szaleństwie" Sydneya Poitier, czy "Transamerican Express" Arthura Hillera. Dwukrotnie był nominowany do Oscara, jednak nigdy nie zdobył tej nagrody.

Aktor urodził się jako Jerome Silberman w 1933 roku w rodzinie żydowskich imigrantów z Rosji. W wieku 26 lat zmienił imię i nazwisko na Gene Wilder. Rodzina poinformowała, że zmarł on w niedzielę wieczorem w Stamford w stanie Connecticut na skutek komplikacji wywołanych chorobą Alzheimera. (pap)

Fot. EPA

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi