piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Żelaźni Jubilaci

Żelaźni Jubilaci [GALERIA]

Żelaźni Jubilaci
Data publikacji: 2017-04-21 14:08
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:59
Wywietleń: 1467 243439

Na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego świętowano w czwartek Żelazne Wesele Joanny i Jana Kulmów, wieloletnich mieszkańców puszczańskich Strumian pod Goleniowem. Joanna Kulmowa, poetka, doktor h.c. Uniwersytetu Szczecińskiego, Honorowa Obywatelka Szczecina, oraz Jan Kulma, reżyser, filozof, muzyk, ślub wzięli w 1952 r. Do Strumian przyjechali w 1961 r. z Warszawy, a 35 lat później wyjechali ze Strumian do Warszawy. Czują się mocno związani ze Szczecinem i dlatego w Szczecinie zorganizowali swoje Żelazne Wesele.

Jubilatów i gości przywitała dziekan Wydziału Humanistycznego, prof. Urszula Chęcińska, autorka monografii twórczości Joanny Kulmowej. Rektor uczelni, prof. Edward Włodarczyk, gratulując Jubilatom i dziękując im za przybycie na uczelnię, przypomniał medal, jaki na ich Srebrne Wesele wykonał ich przyjaciel, artysta malarz Jerzy Duda-Gracz. Umieścił na nim napis: „25 lat walki i męczeństwa”.  Prof. Włodarczyk wręczył Joannie i Janowi Kulmom koło sterowe. Życzenia i rycinę Szczecina przekazał prezydent Piotr Krzystek, a dyrektor Archiwum Państwowego, prof. Krzysztof Kowalczyk, wręczając upominki od archiwistów, krótko przypomniał twórczość Joanny Kulmowej z czasu strajków 1980 r. i stanu wojennego.

Inessa Kuryan, dyrektor ośrodka edukacyjnego „Studyja-Mowija” w Mińsku (Białoruś) i tłumaczka wierszy Joanny Kulmowej na białoruski, mówiła o miłości do poezji i Polski, którą wzbudziły w niej wiersze Kulmowej. Zgodnie z białoruskim obyczajem Joannie Kulmowej ubrałą Jubilatów w wieniec panny młodej i oryginalny pas słucki. Prof. Bronisław Czarnocha, matematyk i fizyk kwantowy z Uniwersytetu Nowojorskiego, mówił dowcipnie o filozofii Jana Kulmy, a prof. Marek Zybura z wrocławskiego Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta – o roli pisarzy w powojennym pojednaniu polsko-niemieckim, tłumaczeniach utworów Joanny Kulmowej na niemiecki i przyjaźni państwa Kulmów z tłumaczem, Heinrichem Kunstmannem. Korespondencja między nimi została niedawno ogłoszona w książce, wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Szczecińskiego, nagrodzonej prestiżowymi nagroda za edytorstwo, a przygotowanej przez Urszulę Chęcińską i Marka Zyburę.

Po życzeniach, jakie złożył Jubilatom wiceburmistrz Goleniowa, Tomasz Banach, fragment spektaklu Joanny Kulmowej „Niefruwak piechotny” w wersji niemieckiej zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Joanny Kulmowej w Komarowie (gm. Goleniów). Rok temu przygotowali spektakl w wersji francuskiej i prezentowali go we Francji, dokąd pojechali dzięki pomocy finansowej państwa Kulmów.  

Na koniec spotkania Joanna Kulmowa recytowała jeden ze swoich wierszy. Potem były kwiaty i życzenia od bardzo licznie zgromadzonej publiczności.

Więcej zdjęć w GALERII

Tekst i fot. (b.t.)

Komentarze

niklot
Ty obserwator jesteś zwykły cham ! Taki mały, wredny gnojek.
2017-04-22 09:10:10
obserwator
czyli agent miodek wzgardził i nie przyjechał
2017-04-22 08:09:03

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny