czwartek, 23 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Zagra Henri Seroka

Zagra Henri Seroka

Zagra Henri Seroka
Data publikacji: 2016-07-04 15:41
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 1577 142925

We wtorek o g. 19 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie rozpocznie się koncert z okazji urodzin Szczecina - zagra Henri Seroka, belgijski kompozytor polskiego pochodzenia. Jego ojciec Henryk podczas II wojny światowej brał udział w wyzwoleniu północno-zachodniej części Europy przez 1 Dywizję Pancerną pod dowództwem gen. Maczka.

Henri Seroka swoją karierę rozpoczął w latach 60. jako piosenkarz na scenach w Belgii, Francji, Polski, Niemiec, USA i wielu innych krajów Europy i Azji. Obecnie jest znany przede wszystkim z komponowania muzyki filmowej i poważnej. Jego wieloletnia przyjaźń z reżyserem Jackiem Bromskim owocuje współpracą filmową. Seroka skomponował muzykę do większości jego obrazów, między innymi „Alicji”, „Zabij mnie glino”, „Kochanków roku tygrysa” czy „U Pana Boga za piecem”. I właśnie motyw muzyczny „Ave Maria” z tego ostatniego filmu zainspirował Serokę do napisania większego utworu sakralnego.

Tak powstało „Credo”, które swoją prapremierę miało 12 lat temu na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Podczas koncertu wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie wystąpi Chór Akademii Morskiej w Szczecinie oraz soliści: Dominique Corbiau - kontratenor i Laurence Van Bellingen – sopran.

Bezpłatne wejściówki na koncert w kasie Filharmonii były dostępne od 29 czerwca.

(as)

Komentarze

.
Jak chałtura to tylko w Cicinie!
2016-07-05 12:38:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny