wtorek, 21 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Z Szanghaju i Wiednia do Trzęsacza

Z Szanghaju i Wiednia do Trzęsacza

Z Szanghaju i Wiednia do Trzęsacza
Data publikacji: 2016-08-12 10:50
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:55
Wywietleń: 2022 148277

Na organizowany w środę – 9 sierpnia br. koncert Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum do Trzęsacza przyjechał z Wiednia organista – Marek Kudlicki, a z Szanghaju muzycy zespołu The Threex.

Koncert składał się z dwóch części. W pierwszej, Agnieszka Piass – wykładowca śpiewu solowego na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Marek Kudlicki – dyrygent, organista oraz pianista przedstawili utwory na sopran z towarzyszeniem organów, a także na organy solo.  Słuchaczy wzruszyła szczególnie Lacrimosa Witolda Lutosławskiego dedykowana przez wokalistkę Damianowi Borowiczowi – dziekanowi bydgoskiej akademii muzycznej, który w ostatnich dniach zginął tragicznie na szlaku Orlej Perci w Tatrach. Marek Kudlicki jako propagator polskiej muzyki na świecie zadbał o to, by podczas koncertu  wykonane zostały kompozycje Ludomira Różyckiego, Tadeusza Szeligowskiego i Władysława Żeleńskiego.

Odmienny charakter miała druga część wieczoru. Grupa The Threex złożona z doskonałych wirtuozów Krzysztofa Kokoszewskiego i Jacka Stolarczyka – skrzypków oraz Jacka Obstarczyka – pianisty  występem nawiązała do cieszącej się coraz większą popularnością formy kabaretu muzycznego. Różnorodność charakterów, świetny warsztat, obycie sceniczne, profesjonalizm muzyków i poczucie humoru docenili słuchacze, którzy sprowokowali artystów do bisów. Specjalnie zaaranżowane na dwoje skrzypiec Bukoliki Witolda Lutosławskiego miały prawykonanie  podczas festiwalu i zostały owacyjnie przyjęte przez słuchaczy. 

W najbliższą sobotę – 13 sierpnia br. odbędzie się w Trzęsaczu ostatni w tej edycji festiwalowy koncert. Wystąpią Jarosław Żołnierczyk – skrzypek i  znakomita Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Anny Duczmal-Moroz. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na stronie:

www.sacrumnonprofanum.pl

Tekst Jan Koprowicz

Zdjęcia Jarosław Dalecki 

Z Szanghaju i Wiednia do Trzęsacza Z Szanghaju i Wiednia do Trzęsacza Z Szanghaju i Wiednia do Trzęsacza Z Szanghaju i Wiednia do Trzęsacza Z Szanghaju i Wiednia do Trzęsacza Z Szanghaju i Wiednia do Trzęsacza Z Szanghaju i Wiednia do Trzęsacza Z Szanghaju i Wiednia do Trzęsacza Z Szanghaju i Wiednia do Trzęsacza Z Szanghaju i Wiednia do Trzęsacza Z Szanghaju i Wiednia do Trzęsacza Z Szanghaju i Wiednia do Trzęsacza

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi