wtorek, 12 grudnia 2017.
Strona główna > Kultura > Wyspiański na Węgrzech

Wyspiański na Węgrzech

Wyspiański na Węgrzech
Data publikacji: 2016-04-24 11:36
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 703 130714

Spektakl „Akropolis" szczecińskiego Teatru Współczesnego wyjeżdża na międzynarodowy festiwal do Budapesztu. Sztuka Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Anny Augustynowicz, pokazana zostanie w niedzielę (24 kwietnia).

Mitem, czyli Madach International Theatre Meeting odbywa się w stolicy Węgier po raz trzeci. W tym roku, impreza rozpoczęła się 11 kwietnia. „Akropolis" będzie jednym z jej ostatnich akordów. W festiwalu biorą udział zespoły z Chin, Francji, Gruzji, Grecji, Węgier, Włoch, Rumunii, Rosji, Serbii, Korei Południowej, Hiszpanii i Szwajcarii. Polskę reprezentują dwa teatry: nasz Współczesny oraz radomski Powszechny z „Przenikaniem", opartym na tekstach Gombrowicza i Schulza.

„Akropolis" to jeden z najbardziej tajemniczych dramatów Wyspiańskiego. Akcja rozgrywa się na Wawelu, podczas Wielkanocy – „W noc Wielką Zmartwychwstania", gdy do życia wstają wawelskie rzeźby i postaci z arrasów. Przeszłość miesza się z teraźniejszością, nasza kultura sięga do swoich korzeni, a głównym problemem zdaje się być kwestia zdolności otwarcia się na przyszłość. W spektaklu, którego premiera odbyła się w marcu ubiegłego roku, występuje cały zespół aktorski Teatru Współczesnego.

(kas)

Na zdjęciu: Spektakl „Akropolis" w reżyserii Anny Augustynowicz pokazany zostanie na festiwalu w Budapeszcie

Fot. Piotr NYKOWSKI

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Międzynarodowa flota przy Wałach
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje