niedziela, 22 października 2017.
Strona główna > Kultura > Wyspiański na Węgrzech

Wyspiański na Węgrzech

Wyspiański na Węgrzech
Data publikacji: 2016-04-24 11:36
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 683 130714

Spektakl „Akropolis" szczecińskiego Teatru Współczesnego wyjeżdża na międzynarodowy festiwal do Budapesztu. Sztuka Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Anny Augustynowicz, pokazana zostanie w niedzielę (24 kwietnia).

Mitem, czyli Madach International Theatre Meeting odbywa się w stolicy Węgier po raz trzeci. W tym roku, impreza rozpoczęła się 11 kwietnia. „Akropolis" będzie jednym z jej ostatnich akordów. W festiwalu biorą udział zespoły z Chin, Francji, Gruzji, Grecji, Węgier, Włoch, Rumunii, Rosji, Serbii, Korei Południowej, Hiszpanii i Szwajcarii. Polskę reprezentują dwa teatry: nasz Współczesny oraz radomski Powszechny z „Przenikaniem", opartym na tekstach Gombrowicza i Schulza.

„Akropolis" to jeden z najbardziej tajemniczych dramatów Wyspiańskiego. Akcja rozgrywa się na Wawelu, podczas Wielkanocy – „W noc Wielką Zmartwychwstania", gdy do życia wstają wawelskie rzeźby i postaci z arrasów. Przeszłość miesza się z teraźniejszością, nasza kultura sięga do swoich korzeni, a głównym problemem zdaje się być kwestia zdolności otwarcia się na przyszłość. W spektaklu, którego premiera odbyła się w marcu ubiegłego roku, występuje cały zespół aktorski Teatru Współczesnego.

(kas)

Na zdjęciu: Spektakl „Akropolis" w reżyserii Anny Augustynowicz pokazany zostanie na festiwalu w Budapeszcie

Fot. Piotr NYKOWSKI

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi