wtorek, 26 września 2017.
Strona główna > Kultura > Wypożyczasz książkę, wesprzesz pisarza

Wypożyczasz książkę, wesprzesz pisarza

Wypożyczasz książkę, wesprzesz pisarza
Data publikacji: 2015-11-24 22:46
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 1254 40863

Polscy pisarze mają dostawać tantiemy za ich książki wypożyczane w bibliotekach - tak wynika z nowelizacji prawa autorskiego podpisanej przez prezydenta. Tych zmian domagała się od nas Unia Europejska.

- Nie ma się co obrażać na dostosywanie prawa do europejskich standardów, podobne rozwiązania funkcjonują w innych krajach, na przykład w Skandyndawii. Takie rozwiązania mają na celu promowanie rodzimych autorów. Kiedyś patrzyliśmy na nie jak na dziwowisko, a teraz to norma - mówi Krzysztof Marcinowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. - Mógłbym sformułować pewne zastrzeżenia, być może przedwczesne. Z punktu widzenia czytelników najważniejsze jest to, że nie będą ponosić bezpośrednich kosztów, za tantiemy zapłaci ministerstwo, ale zapłaci przecież naszymi, podatników, pieniędzmi. Na tantiemy ma być przeznaczone 5% ogólnych wydatków bibliotek na zakup zbiorów. Na razie nic nie wiadomo, żeby pula tych pieniędzy miała zostać powiększona. Domyślam się zatem, że będzie mniej pieniędzy na zakup nowości.

Wypłaty dla autorów obsłuży specjalny fundusz. Będą finansowane z przychodów z gier hazardowych objętych monopolem państwa.

 

(as)

Komentarze

Bardzo dobrze
Jako pisarza cieszą mnie takie nowelizacje. Zwłaszcza, gdy swoje książki wydaję już własnym nakładem, przez wydawnictwo rozpisani.pl, tym bardziej publiczne korzystanie z nich i zapłata dla mnie są istotne. Zwłaszcza, że użytkoniwcy bibliotek tego i tak nie odczują, a dla pisarzy to zmiana na plus.
2016-02-22 13:12:06
xx
To naprawdę jest chore- płacenie kilkakrotnie za to samo wszelkiej maści artystom- zresztą mam wątpliwości czy ci artyści i tak dostają te pieniądze, bo tak naprawdę to zarabiają na tym najwięcej firmy te pieniądze ściągające ZAIKS-y, STOART-y itp a teraz powstanie pewnie firma ściągająca haracze od bibliotek. Dla mnie nielogiczne jest, że pisarz, muzyk aktor, który już raz dostał pieniądze za swoje dzieło, domaga się ich bez przerwy. Jeśli w telewizji prezentowany jest program, to artyście za niego płaci telewizja, dlaczego więc ja mam płacić dodatkowo np STOART-owi za to że mó8456j gość w pensjonacie ma telewizor chociaż on nawet tego programu nie chce oglądać.
2015-11-28 08:19:29
oko
No to kasa na tantiemy będzie z gier hazardowych czy moich podatków, bo już nie kumam po tym artykule...
2015-11-26 06:54:43
Bonawentura
Przejawy działalności Unii Europejskiej w zakresie czytelnictwa mają różne przejawy. Np. w takim Nałęczowie firma holenderska należąca do grupy Nestle po przejęciu uzdrowiska kazała zlikwidować sanatoryjne biblioteki. Te książki, których nie rozkradziono, jeszcze można znaleźć na półkach stolików pod telewizory. Na szczęście Uzdrowisko Nałęczów ma teraz innych udziałowców, firmie Nestle została woda Nałęczowianka.
2015-11-25 21:13:40
jlc
no to do tzw. kanonu lektur będą trafiać wygodni dla każdej z kolejnych ekip politycznych. Lektury obowiązkowe tylko z domeny publicznej! Kto za?
2015-11-25 20:28:48
@szyderca
Jeśli Pan Tadeusz jest jeszcze objęty (w co wątpię) tantiemami z tytułu praw autorskich to wypłaty dostaną spadkobiercy.
2015-11-25 08:57:09
Kowalski Jasiek
I po co to upubliczniać? Polak z krwi i kości na samą myśl o tym,że koś zarobi wpadnie w amok , a następnie postanowi,że nie będzie chodził do biblioteki i pożyczał książki , bo nie da zarobić darmozjadom i złodziejom .
2015-11-25 08:31:57
Kowalski Jasiek
I po co to upubliczniać? Polak z krwi i kości na samą myśl o tym,że koś zarobi wpadnie w amok , a następnie postanowi,że nie będzie chodził do biblioteki i pożyczał książki , bo nie da zarobić darmozjadom i złodziejom .
2015-11-25 08:30:39
szyderca
Jak wypożycze "Pana Tadeusza" to kto dostanie tantiem Mickiewicz???
2015-11-25 06:56:48
szyderca
Jak wypożycze "Pana Tadeusza" to kto dostanie tantiem Mickiewicz???
2015-11-25 06:56:21