poniedziałek, 20 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Wiersze jak z bajki

Wiersze jak z bajki

Wiersze jak z bajki
Data publikacji: 2016-06-07 12:05
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 2086 138054

Ponad 50 wierszy uczniów szczecińskich szkół podstawowych i gimnazjalnych wpłynęło na XIV Międzyszkolny Konkurs Poezji Optymistycznej. W poniedziałek (6 czerwca) w Gimnazjum nr 34 nagrodzono autorów najlepszych prac.

- Tegoroczna edycja została opatrzona tytułem „Pełen magii świat bajek i baśni” nie bez przyczyny. Poeta polski Zbigniew Herbert mówił:„Czar poezji polega na tym, że jest ona skrótem myślowym i metaforą i najczęściej marzeniem jeszcze” - podkreśliła przewodnicząca jury konkursu Urszula Będzitko, nauczyciel bibliotekarz Gimnazjum nr 34 w Szczecinie.

Jury oceniało kreatywność młodych twórców w doborze środków poetyckich, optymistyczny charakter wypowiedzi, zgodność utworu z tematem konkursu oraz świeżość spojrzenia na otaczający świat. Komisja konkursowa oceniła, że poziom prac był wysoki.

- Szczecińscy uczniowie po raz kolejny udowodnili, że w wielu z nich drzemie dusza artysty. W tegorocznej edycji konkursu dopisali chłopcy, zarówno wśród uczestników, jak i laureatów. Prace poświęcone bajkom i baśniom wyrażały głównie marzenia autorów o magicznym świecie. Wśród najmłodszych autorów widać dużą sprawność językową, ale też autentyczność i radość pisania. Inspirują ich bajki i baśnie, ale umieją także obserwować naturę – zauważyła Urszula Będzitko. - Wiersze gimnazjalistów pokazują ich fascynacje literackie: podpatrywanie stylu znanych poetów i pisarzy, ale też są próbą poszukiwania własnego języka wyrazu.

W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła Oliwia Pytlak ze Szkoły Podstawowej nr 11, drugie – Mateusz Piekarski z SP12, trzecie – Jakub Bohatyrewicz z Publicznej SP ” Na Głębokiem”. Wyróżnienie ex auequo zdobyli – Adam Kubera z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. oraz Sara Lisowska z SP11. W kategorii gimnazjów pierwszą nagrodę otrzymała Julia Sobucka z Gimnazjum nr 12, drugą - Dominika Czaicka z Gimnazjum nr 34, trzecią ex auequo – Agnieszka Chuchla z Gimnazjum nr 22 oraz Jakub Cichoń z Gimnazjum nr 6, wyróżnienie – Natalia Szczepaniak z Gimnazjum nr 10.

Laureaci konkursu otrzymali tomiki poezji zawierające nagrodzone wiersze. Galę finałową wzbogacił spektakl „Czerwony Kapturek”  wystawiony przez młodzież z Warsztatów Teatralnych Gimnazjum nr 34 pod kierunkiem nauczycielki Kolety Juryś-Pietraszko. ©℗

(el)

Na zdj.: Finaliści - poeci optymistyczni

Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi