poniedziałek, 18 grudnia 2017.
Strona główna > Kultura > Wielki triumf „Ślubu”!

Wielki triumf „Ślubu”!

Wielki triumf „Ślubu”!
Data publikacji: 2017-04-24 11:52
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:59
Wywietleń: 470 245893

Przygniatającym zwycięstwem „Ślubu” Witolda Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz zakończyły się w niedzielę (23 kwietnia) 42. Opolskie Konfrontacje Teatralne, będące jednocześnie finałem II edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Koprodukcja szczecińskiego Teatru Współczesnego i Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu zdobyła wszystkie najważniejsze nagrody jurorskie!

W konkursie brało udział siedem inscenizacji, wybranych spośród pięćdziesięciu w całej Polsce. I tak jury, w składzie: Janusz Majcherek (przewodniczący), Małgorzata Leyko, Gabriela Muskała oraz Piotr Ratajczak uznało, że szczecińsko-opolski „Ślub” otrzyma Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego (80 tys. zł), Anna Augustynowicz - nagrodę reżyserską „za czystość formy, lojalność wobec znaczeń tekstu i odkrywczość jego interpretacji, a także za wydobycie współczesnego sensu utworu bez nachalnej aktualizacji” (10 tys.), Grzegorz Falkowski - główną nagrodę aktorską za rolę Henryka (5 tys.), Arkadiusz Buszko, Grzegorz Młudzik i Joanna Matuszak - nagrody aktorskie za role Pijaka, Ojca i Matki (po 4 tys.) a Jędrzej Wielecki - nagrodę za debiut za rolę Władzia (3 tys.). 

„Ślub” wrócił też z wyróżnieniem od jury społecznego, złożonego z osób niezwiązanych zawodowo z teatrem (to gremium doceniło „wyjątkowe przedstawienie klasyki w tradycyjnej formie skupionej na czystej grze aktorskiej – w sposób przykuwający uwagę współczesnego widza") oraz z nagrodami od dziennikarskiego jury: dla najlepszego przedstawienia i dla Grzegorza Falkowskiego za najlepszą rolę aktorską.

To już kolejny triumf spektaklu zrealizowanego przez Annę Augustynowicz. W październiku ubiegłego roku „Ślub” wygrał Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu. Tamtejsze jury doceniło też aktorskie kreacje Grzegorza Falkowskiego i Arkadiusza Buszki oraz reżyserię Anny Augustynowicz. 

(kas)

Fot. Michał Ramus

Komentarze

Vox populi
To doczytaj od kogo te nagrody dostali... kojejny "nie znam się to się wypowiem"
2017-04-26 13:35:11
Robert
Niestety z tymi produkcjami jest tak, że doceniane przez wszelakie wielce napuszone gremia krytyków, jury, komisje itd nie znajdują uznania wsród publiczności. Ludzie głosują nogami i chodzą na te spektakle, które są w stanie im się spodobać. Dlatego z reguły świetne i nagradzane przez pseudoznawcow produkcje grane są przy max 30-40% frekwencji, a te krytykowane przez gremia krytyków i jurorów są trudno dostępne, bo bilety rozchodzą się w mgnieniu oka. Może pora aby dziennikarze też zaczęli wsłuchiwać się w vox populi?
2017-04-26 10:45:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Ostatni dzień jarmarku
Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Poprzedni Następny

Nekrologi