środa, 17 stycznia 2018.
Strona główna > Kultura > Wędrówki po literaturze i języku

Wędrówki po literaturze i języku

Wędrówki po literaturze i języku
Data publikacji: 2016-12-01 11:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:59
Wywietleń: 83 178797

W czwartek (1 grudnia) o g. 17.30 w ProMedia przy al. Wojska Polskiego 2 w Szczecinie rozpocznie się spotkanie z prof. Grzegorzem Leszczyńskim, autorem książki „Daję słowo. Wędrówki po literaturze i języku”. Ta pozycja jest nowoczesnym słownikiem językowo-literackim, kierowanym do młodego czytelnika, rodziców, nauczycieli i bibliotekarzy.

Prof. Grzegorz Leszczyński, jeden z najwybitniejszych znawców literatury dziecięcej i młodzieżowej, dzieli się swoją wiedzą i pasją, wprowadzając czytelników w wielowymiarowy świat języka polskiego. Uczony podjął się zadania objaśnienia wyrazów i pojęć, które występują w codziennym i literackim języku polskim. Kryterium doboru słów-kluczy jest poziom trudności w rozumieniu ich znaczenia przez młodych czytelników. Dlatego zostały one ujęte jako hasła problemowe, z uwzględnieniem kontekstów językowych, kulturowych i literackich (cytaty i odwołania). Sposób objaśniania prawdziwego znaczenia używanych słów jest odmienny zarówno od tradycji słownikowych, jak i uproszczonych wersji dostępnych w Internecie. Zasadniczy walor książki polega na łączeniu wiedzy językoznawczej z literaturą, poprzez rozwijanie znajomości języka, wiedzy literackiej oraz wyobraźni czytelnika. Nauczycielom, rodzicom i wychowawcom służyć może jako narzędzie wspierające ich w pracę edukacyjną.

Książka ma interesującą szatę edycyjną. Została zaprojektowana przez dwie uznane graficzki – Agatę Dudek i Małgorzatę Nowak.

(as)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-1
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Światełko do nieba 2018
Wielkie granie na Łasztowni
Bicie rekordu w spinningu rowerowym
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy