sobota, 18 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Wędrówki po literaturze i języku

Wędrówki po literaturze i języku

Wędrówki po literaturze i języku
Data publikacji: 2016-12-01 11:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:59
Wywietleń: 57 178797

W czwartek (1 grudnia) o g. 17.30 w ProMedia przy al. Wojska Polskiego 2 w Szczecinie rozpocznie się spotkanie z prof. Grzegorzem Leszczyńskim, autorem książki „Daję słowo. Wędrówki po literaturze i języku”. Ta pozycja jest nowoczesnym słownikiem językowo-literackim, kierowanym do młodego czytelnika, rodziców, nauczycieli i bibliotekarzy.

Prof. Grzegorz Leszczyński, jeden z najwybitniejszych znawców literatury dziecięcej i młodzieżowej, dzieli się swoją wiedzą i pasją, wprowadzając czytelników w wielowymiarowy świat języka polskiego. Uczony podjął się zadania objaśnienia wyrazów i pojęć, które występują w codziennym i literackim języku polskim. Kryterium doboru słów-kluczy jest poziom trudności w rozumieniu ich znaczenia przez młodych czytelników. Dlatego zostały one ujęte jako hasła problemowe, z uwzględnieniem kontekstów językowych, kulturowych i literackich (cytaty i odwołania). Sposób objaśniania prawdziwego znaczenia używanych słów jest odmienny zarówno od tradycji słownikowych, jak i uproszczonych wersji dostępnych w Internecie. Zasadniczy walor książki polega na łączeniu wiedzy językoznawczej z literaturą, poprzez rozwijanie znajomości języka, wiedzy literackiej oraz wyobraźni czytelnika. Nauczycielom, rodzicom i wychowawcom służyć może jako narzędzie wspierające ich w pracę edukacyjną.

Książka ma interesującą szatę edycyjną. Została zaprojektowana przez dwie uznane graficzki – Agatę Dudek i Małgorzatę Nowak.

(as)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi