poniedziałek, 20 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Wakacyjny Szekspir

Wakacyjny Szekspir

Wakacyjny Szekspir
Data publikacji: 2016-07-06 18:11
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 1634 143125

„Szekspir – 5.00 po południu” - taki tytuł będzie nosić pokaz finałowy wieńczący dwutygodniowe warsztaty teatralne - „Lato w teatrze”, który po raz ósmy zrealizował Teatr Lalek „Pleciuga” (w tym roku we współpracy z Centrum Kultury w Resku). Publiczność zobaczy go najpierw w piątek na scenie „Pleciugi", a następnie w sobotę na rynku w Resku. Oba oczywiście o godz. 17.

Tegoroczna edycja projektu „Lato w teatrze” związana jest z obchodami Roku Szekspirowskiego. Pierwszy tydzień warsztatów 50. dzieci spędziło w Resku, a w kolejnym wszyscy wrócili do Szczecina, gdzie większość zajęć odbywa się w siedzibie „Pleciugi":

- Daliśmy im teatr w posiadanie - żartuje Magdalena Bogusławska, szefowa warsztatów.

Finałowe przedstawienia odbędą się o godzinie 17, w nawiązaniu do tytułowej „piątej po południu”, która w założeniu będzie kojarzyć się z „five o’clock tea” oraz zgodnie z tradycją teatru elżbietańskiego, prezentującego spektakle w świetle dziennym. Jak mówią organizatorzy zajęć, wielu uczestników półkolonii z twórczością Szekspira zetknęła się po raz pierwszy, a dramaty w pełnym brzmieniu mogą być dla nich zbyt trudne. Dlatego wykorzystano m.in. cytaty zebrane w pięknie zilustrowanej książce „William Szekspir. Cytaty najpiękniejsze”, uszeregowane tematycznie według słów - kluczy, takich jak: miłość, władza, dobro, zło, prawda czy smutek. Z najbardziej bliskich dzieciom cytatów, np. radości, smutku czy pieniędzy, powstał scenariusz przedstawienia, które zbudowane będzie z kilku powiązanych ze sobą etiud. Pokazowi ma towarzyszyć muzyka zaaranżowana i zagrana przez uczestników, z kolei kostiumy mają być utrzymane w stylu epoki teatru szekspirowskiego. Stroje uczestnicy oczywiście sami sobie uszyli, według własnych projektów. 

Monika GAPIŃSKA

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: W szczecińskiej Pleciudze trwają przygotowania do piątkowego spektaklu „Szekspir – 5.00 po południu” w wykonaniu dzieci ze Szczecina i Reska.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi