wtorek, 21 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Vivaldi na finał festiwalu

Vivaldi na finał festiwalu

Vivaldi na finał festiwalu
Data publikacji: 2016-08-31 12:09
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:55
Wywietleń: 808 152000

Za nami ostatni koncert w ramach Świnoujskich Wieczorów Organowych. Na zabytkowych organach w kościele pw. Chrystusa Króla zagrała Simona Fruscella, a na gitarze towarzyszył jej brat Antonio. Piątkowy koncert (26 sierpnia), jak i cały festiwal, zamknął doskonale zagrany utwór Antonio Vivaldiego.

Rodzeństwo Fruscella to duet nietypowy, bo rzadko możemy słuchać połączenia organów i gitary. Włoscy artyści wykonują muzykę kompozytorów od baroku po wiek XIX. Tak też było w Świnoujściu.

– W kościele jest dobra akustyka, a organy mają bardzo romantyczne brzmienie. Miałam próbę dzień przed koncertem, ale bez akompaniamentu gitary. Średniej wielkości organy lepiej sprawdzają się w parze z gitarą niż wielkie instrumenty – mówi „Kurierowi” Simona Fruscella. – W Polsce miałam przyjemność grać po raz drugi. Rok temu byłam w Warszawie i grałam w małej miejscowości pod stolicą. W Świnoujściu bardzo mi się podobało i z chęcią wrócę tutaj na kolejny festiwal.

Małgorzata Klorek, dyrektor artystyczny festiwalu, podkreśla, że rzadko można posłuchać połączenia tych dwóch instrumentów. Tegoroczny festiwal obfitował zresztą w tego typu, oryginalne zestawienia. Organom towarzyszyły bowiem podczas Świnoujskich Wieczorów Organowych lutnia, akordeon, skrzypce, czy flet.

– Każdy koncert był inny i każdy – ciekawy. Za każdym razem artyści grali inne utwory. Sądzę, że było to interesujące dla publiczności – mówi M. Klorek – Połączenie gitary i organów w finale było niesamowite. Registry były dostosowane do możliwości brzmienia organów ten sposób, żeby organy nie były zbyt głośne.

Koncert zamknął klamrą kolejny utwór A. Vivaldiego „Lute Concerto in D major” w transkrypcji na gitarę i organy. To była wisienka na torcie i zarazem doskonałe zakończenie festiwalu. Prowadząca koncerty Maja Piórska podziękowała artystom, publiczności oraz wszystkim tym, którzy wspierają Świnoujskie Wieczory Organowe. Do zobaczenia za rok! ©℗

Tekst i fot. Bartosz Turlejski

Komentarze

Janek C.
Vivaldi w swiecie muzyki to uznana wielkosc.Wydaje mi sie jednak, ze mlodziez co to sie jeszcze (t)uczy przejawia slabe zainteresowanie tym kompozytorem i jego muzyka. Tu na zachete; youtube: 14 -latka i Vivaldi - niesamowite...
2016-08-31 12:32:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi