sobota, 25 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > VII Spotkanie Kultur

VII Spotkanie Kultur

VII Spotkanie Kultur
Data publikacji: 2015-08-20 22:37
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 1078 13320

Do niedzieli trwa w szczecińskim zamku VII Festiwal Spotkanie Kultur, organizowany przez Szczeciński Oddział Związku Ukraińców w Polsce, Radę Organizacji Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Szczecinie, Stowarzyszenie Mniejszości Narodowej Roma w Polsce „Jankesci”, miasto Szczecin i Zamek Książąt Pomorskich.

Piątek to Dzień Kultury Romskiej. Od godz. 18 na dużym dziedzińcu zamku gościć będzie cygańska muzyka, stroje, tańce i potrawy. Wystąpią: Bogdan Trojanek & Terne Roma (Szczecinek), autorzy dziewięciu płyt, laureaci nagród Międzynarodowego Festiwalu Kultury i Piosenki Romów w Ciechocinku, następnie pyrzycka grupa „Ciechraj” („Gwiazda”), działająca pod kierunkiem Zygmunta Tabaczyka, a grająca tradycyjną muzykę cygańską i kompozycje własne, oraz szczeciński zespół „Somnakuno Drom” („Złota Droga”), kierowany przez Tytusa Łakatosza, prezentujący romski folklor.

W sobotę (duży dziedziniec, godz. 16) wystąpią artyści żydowscy, łemkowscy i greccy. Muzyką klezmerską rozpocznie popołudnie Danuta Stankiewicz z zespołem (Warszawa), proponując m.in. znane piosenki żydowskie w nowych aranżacjach. Następnie na scenie pojawi się Łemko Bluegrass Band ze Lwowa i zagra łemkowskie boogie, karpacki bluegrass, huculski blues, wzbogacony galicyjskimi piosenkami. Finał to grecki zespół Dimitrisa Zorbasa z Poznania, zorba i przeboje spod Akropolu.

Niedziela (duży dziedziniec, godz. 16). Folk ukraiński, huculski i mołdawski przedstawi Bukovina Folk Band z Kijowa. Następnie wystąpi „Słowiańska Dusza” z Gdańska, zespół, stworzony przez artystów z Ukrainy, Polski, Rosji i Białorusi, w którego repertuarze są ukraińskie dumki, rosyjskie, polskie i białoruskie pieśni ludowe, nostalgiczne ballady. Na koniec zaprezentuje się szczecińsk grupa „Cafe Rico” w składzie: Ryszard Słowicki, Przemysław Igiel i Maciej Marcinowski, grająca - jak czytamy – „szeroko pojęte World Music, (...) intuicyjne improwizacje na bazie własnych tematów, spontaniczne z natury, inspirowane dźwiękami Bliskiego i Dalekiego Wschodu”.

Wstęp wolny.

(b.t.)

Na zdjęciu: migawka sprzed roku.

Fot.: Robert WOJCIECHOWSKI

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi