czwartek, 19 października 2017.
Strona główna > Kultura > Urodziny z waltornią

Urodziny z waltornią

Urodziny z waltornią
Data publikacji: 2016-05-02 21:59
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 557 131975

Osiem lat temu, 18 maja 2008 roku, swój pierwszy koncert zagrała szczecińska Baltic Neopolis Orchestra. Muzycy świętują swoje urodziny cyklem występów, zatytułowanym „BNO+". Pierwsze wydarzenie - już w najbliższą niedzielę, w zamkowej sali Bogusława.

W ramach jubileuszowej inicjatywy, z kameralną formacją zagrają wybitni soliści. Pierwszy z nich to waltornista Salvador Navarro Martinez. Artysta studiował w Walencji, Madrycie i Salzburgu. Profesjonalną karierę rozpoczął w wieku 19 lat, jako pierwszy waltornista w Symphony Orchestra of Asturias. W 1984 roku objął tę funkcję w Spanish National Orchestra. Jako solista pracował z wieloma słynnymi dyrygentami (m.in. Josep Pons, Gustavo Dudamel czy Zubin Mehta). Wykonywał najważniejsze solowe repertuary klasycyzmu i romantyzmu, był też profesorem w wielu konserwatoriach w Hiszpanii.

 Wspólnie z hiszpańskim waltornistą zagra kwartet Baltic Neopolis w składzie: Emanuel Salvador (skrzypce), Emilia Goch-Salvador  (altówka), Łucja Koczot (altówka) i Tomasz Szczęsny (wiolonczela).

W programie koncertu są: Kwintet na waltornię i smyczki oraz Koncert na waltornię nr 4 Es-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta i Sonata nr 3 C-dur Gioacchina Rossiniego.

Występ rozpocznie się w niedzielę, 8 maja, o godz. 18, w sali Bogusława szczecińskiego Zamku Książąt Pomorskich. Kolejne odsłony cyklu „BNO+" odbędą się na jesieni: we wrześniu, wspólnie z orkiestrą zagra perkusistka Vivi Vassilieva, a w październiku - bandoneonista Marcelo Nisinman.

(kas)

 Na zdj.: Baltic Neopolis Orchestra świętuje swoje ósme urodziny

Fot. Dariusz GORAJSKI 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi