niedziela, 21 stycznia 2018.
Strona główna > Kultura > Urodziny Andersena

Urodziny Andersena

Urodziny Andersena
Data publikacji: 2016-03-29 11:30
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 1423 126091

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w celu promowania pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Andersena. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia, projektując i rozsyłając plakat z mottem. Polska była gospodarzem tego dnia w roku 1980, motto „Książka moim oknem na świat” wymyślił Wojciech Żukrowski, a sam plakat projektował Jerzy Czerniawski. W tym roku tę zaszczytną rolę pełni Brazylia, plakat stworzył Ziraldo, a autorką przesłania jest Luciana Sandroni.

Dzień Książki dla Dzieci ustanowiono w 1967 po to, by rozpowszechniać literaturę dla najmłodszych czytelników. W wielu krajach święto ma swoje własne coroczne tradycje. I tak na przykład w Czechach, które były organizatorem święta w 2007 roku, narodziła się akcja nazwana „Nocą z Andersenem". W pewnej bibliotece bibliotekarka czytała wieczorami najmłodszym. Pomysł tak się spodobał, że przyjął się również w innych czeskich bibliotekach. Obecnie dzieci w Czechach spędzają noc z 2 na 3 kwietnia w bibliotekach czytając i słuchając bajki. W Polsce w wielu miejscach również przejęto tę tradycję.

W Polsce od 2001 roku do czytania dzieciom namawiają rodziców organizatorzy akcji społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". Jej celem jest uświadomienie wszystkim, jak ważne jest poznawanie przez dzieci świata książek. Jak informuje strona internetowa tej fundacji, 2 kwietnia obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Ziemi: „Proponujemy czytanie książek o tematyce ekologicznej, znakomitą lekturą młodszych czytelników będzie np. „Drzewo" Elizy Piotrowskiej. Nieco starszym dzieciom proponujemy książkę „Czarny Młyn" Marcina Szczygielskiego i „Nagle w głębi lasu" Amosa Oza" - czytamy w informacji. ©℗

(MON)

Na zdj.: Oto tegoroczny plakat popularyzujący czytelnictwo i Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci 

Komentarze

Andersen
Może z tej okazji szczecińska ul. Andersena doczeka się w końcu oświetlenia i chodnika.
2016-03-29 11:54:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
0
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Bicie rekordu w spinningu rowerowym
Światełko do nieba 2018
Wielkie granie na Łasztowni
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy