niedziela, 22 kwietnia 2018.
Strona główna > Kultura > Unijni jazzmani

Unijni jazzmani

Unijni jazzmani
Data publikacji: 2015-09-02 18:32
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 1263 16873

Unia Jazzu powstała w Szczecinie. Jak mówi Sylwester Ostrowski, jej pomysłodawca, dzięki temu projektowi uda się zapraszać tu wybitnych artystów oraz promować miasto w partnerskich ośrodkach. 

Unię tworzą instytucje z niemieckiego Greifswaldu, holenderskiego Groningen, włoskiego Bari i słoweńskiego Novo Mesta. Szczecin reprezentują Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa i Szczecińska Agencja Artystyczna. Ta ostatnia wzięła na siebie ciężar złożenia aplikacji o europejskie środki.

- Składamy projekt na 200 tys. euro - zapowiada Anna Lemańczyk, dyrektor SAA. - Jeśli się uda, będziemy wraz z resztą partnerów partycypować w podziale wkładu własnego. Na działania do końca roku, Unia otrzymała od nas 18 tys. złotych.

Sylwester Ostrowski przekonuje, że Szczecin ma opinię miasta, do którego warto przyjeżdżać: - Tu się dużo dzieje. Poza inwestowaniem w infrastrukturę, organizuje się też mnóstwo imprez, co tworzy nasz dobry wizerunek, jako centrum kultury. Wykorzystujemy więc swoje dobre kontakty i uruchamiamy sieć wymiany artystycznej. Dzięki niej, taniej i wygodniej  będziemy mogli zapraszać wybitnych artystów, niekoniecznie skażonych komercją, oraz brać udział w występach w miastach partnerskich.

Ostrowski dodaje, że unia funkcjonuje dwutorowo: formalnie, by można było aplikować o europejskie dotacje, oraz artystycznie, z udziałem znakomitych muzyków z USA czy Japonii.

- Już gramy koncerty, najbliższe są w Bari, Groningen i Malmoe - mówi S. Ostrowski. - W Szczecinie, pokażemy się 18 września. Zaśpiewa wówczas Deborah Brown, jedna z najwybitniejszych na świecie jazzowych wokalistek. Dla niej ma to być trzecia wizyta w Polsce. Jej ostatnia wizyta, 26 lat temu, związana była z nagrywaniem wspólnej płyty ze Zbigniewem Namysłowskim.

Jazzowa unia ma mieć jeszcze jeden ważny aspekt: edukacyjny. Wszyscy artyści będą przeprowadzać bezpłatne warsztaty. Pierwsze z nich - już w czwartek, o godz. 17, w szkole muzycznej przy ul. Staromłyńskiej.©℗

(kas)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: Pomysł Unii Jazzu zaprezentowano we wtorek w Urzędzie Miasta

 

 

Komentarze

Marcjan
Bez jaj. po co nam 4 liga dżezu? Ścigamy się z Kopydłowem?
2015-09-02 19:54:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Fontanna na deptaku trysnęła kolorami
Zakwitły szczecińskie magnolie
Potańcówka w filharmonii z paprykarzem i oranżadą
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy