poniedziałek, 23 października 2017.
Strona główna > Kultura > Unijni jazzmani

Unijni jazzmani

Unijni jazzmani
Data publikacji: 2015-09-02 18:32
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 1152 16873

Unia Jazzu powstała w Szczecinie. Jak mówi Sylwester Ostrowski, jej pomysłodawca, dzięki temu projektowi uda się zapraszać tu wybitnych artystów oraz promować miasto w partnerskich ośrodkach. 

Unię tworzą instytucje z niemieckiego Greifswaldu, holenderskiego Groningen, włoskiego Bari i słoweńskiego Novo Mesta. Szczecin reprezentują Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa i Szczecińska Agencja Artystyczna. Ta ostatnia wzięła na siebie ciężar złożenia aplikacji o europejskie środki.

- Składamy projekt na 200 tys. euro - zapowiada Anna Lemańczyk, dyrektor SAA. - Jeśli się uda, będziemy wraz z resztą partnerów partycypować w podziale wkładu własnego. Na działania do końca roku, Unia otrzymała od nas 18 tys. złotych.

Sylwester Ostrowski przekonuje, że Szczecin ma opinię miasta, do którego warto przyjeżdżać: - Tu się dużo dzieje. Poza inwestowaniem w infrastrukturę, organizuje się też mnóstwo imprez, co tworzy nasz dobry wizerunek, jako centrum kultury. Wykorzystujemy więc swoje dobre kontakty i uruchamiamy sieć wymiany artystycznej. Dzięki niej, taniej i wygodniej  będziemy mogli zapraszać wybitnych artystów, niekoniecznie skażonych komercją, oraz brać udział w występach w miastach partnerskich.

Ostrowski dodaje, że unia funkcjonuje dwutorowo: formalnie, by można było aplikować o europejskie dotacje, oraz artystycznie, z udziałem znakomitych muzyków z USA czy Japonii.

- Już gramy koncerty, najbliższe są w Bari, Groningen i Malmoe - mówi S. Ostrowski. - W Szczecinie, pokażemy się 18 września. Zaśpiewa wówczas Deborah Brown, jedna z najwybitniejszych na świecie jazzowych wokalistek. Dla niej ma to być trzecia wizyta w Polsce. Jej ostatnia wizyta, 26 lat temu, związana była z nagrywaniem wspólnej płyty ze Zbigniewem Namysłowskim.

Jazzowa unia ma mieć jeszcze jeden ważny aspekt: edukacyjny. Wszyscy artyści będą przeprowadzać bezpłatne warsztaty. Pierwsze z nich - już w czwartek, o godz. 17, w szkole muzycznej przy ul. Staromłyńskiej.©℗

(kas)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: Pomysł Unii Jazzu zaprezentowano we wtorek w Urzędzie Miasta

 

 

Komentarze

Marcjan
Bez jaj. po co nam 4 liga dżezu? Ścigamy się z Kopydłowem?
2015-09-02 19:54:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi