czwartek, 21 września 2017.
Strona główna > Kultura > Teatralna bomba z PRL

Teatralna bomba z PRL

Teatralna bomba z PRL
Data publikacji: 2017-08-20 10:07
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-02 18:01
Wywietleń: 998 288928
Pierwszą premierą nowego sezonu w szczecińskim Teatrze Polskim będzie Hamlet we wsi Głucha Dolna Ivo Brešana. O powstałej w roku 1971 i głośnej w swoim czasie sztuce chorwackiego dramaturga jakby zapomniano ostatnimi czasy, a przecież jej prapremierowe przedstawienie na polskich scenach było jednym z głośniejszych spektakli schyłkowego PRL.

Bo Hamlet we wsi Głucha Dolna wystawiony w roku 1978 w warszawskim Teatrze na Woli był wydarzeniem nie tylko artystycznym. Był też sensacją towarzyską, ale i polityczną bombą. Również dlatego, że partyjną szuję – Mate Bukaricę – grał w tym przedstawieniu dyrektor owego teatru Tadeusz Łomnicki. Prominentny członek PZPR. Nawet przez swoich przeciwników – którzy mu to zarzucali – uznawany jednak za najwybitniejszego ówcześnie polskiego aktora.

Sztukę Ivo Brešana reżyserował Kazimierz Kutz, który po latach pisał: „To mnie bawiło, że partyjny Tadeusz będzie grał partyjną kanalię”. Ale do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy do tego faktycznie dojdzie – wyglądało bowiem na to, że władza na premierę nie pozwoli.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 18 sierpnia 2017 r.

ADL

Na zdjęciu: W roli Mate Bukaricy, a jednocześnie króla Klaudiusza, wystąpi Adam Dzieciniak, partnerować mu będzie Olga Adamska, która też wcieli się w podwójną rolę Marii Miś oraz królowej Gertrudy. Na zdjęciu oboje w spektaklu „Kobieta, która ugotowała męża”.

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Elektryczny autobus w zajezdni
Wielkie latawce na niebie
Korki na Sczanieckiej
Poprzedni Następny

Nekrologi