wtorek, 21 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Teatralna bomba z PRL

Teatralna bomba z PRL

Teatralna bomba z PRL
Data publikacji: 2017-08-20 10:07
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-02 18:01
Wywietleń: 1290 288928
Pierwszą premierą nowego sezonu w szczecińskim Teatrze Polskim będzie Hamlet we wsi Głucha Dolna Ivo Brešana. O powstałej w roku 1971 i głośnej w swoim czasie sztuce chorwackiego dramaturga jakby zapomniano ostatnimi czasy, a przecież jej prapremierowe przedstawienie na polskich scenach było jednym z głośniejszych spektakli schyłkowego PRL.

Bo Hamlet we wsi Głucha Dolna wystawiony w roku 1978 w warszawskim Teatrze na Woli był wydarzeniem nie tylko artystycznym. Był też sensacją towarzyską, ale i polityczną bombą. Również dlatego, że partyjną szuję – Mate Bukaricę – grał w tym przedstawieniu dyrektor owego teatru Tadeusz Łomnicki. Prominentny członek PZPR. Nawet przez swoich przeciwników – którzy mu to zarzucali – uznawany jednak za najwybitniejszego ówcześnie polskiego aktora.

Sztukę Ivo Brešana reżyserował Kazimierz Kutz, który po latach pisał: „To mnie bawiło, że partyjny Tadeusz będzie grał partyjną kanalię”. Ale do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy do tego faktycznie dojdzie – wyglądało bowiem na to, że władza na premierę nie pozwoli.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 18 sierpnia 2017 r.

ADL

Na zdjęciu: W roli Mate Bukaricy, a jednocześnie króla Klaudiusza, wystąpi Adam Dzieciniak, partnerować mu będzie Olga Adamska, która też wcieli się w podwójną rolę Marii Miś oraz królowej Gertrudy. Na zdjęciu oboje w spektaklu „Kobieta, która ugotowała męża”.

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi