poniedziałek, 23 października 2017.
Strona główna > Kultura > Tajny raport o Szczecinie

Tajny raport o Szczecinie

Tajny raport o Szczecinie
Data publikacji: 2016-11-28 08:26
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:59
Wywietleń: 1609 177371

W poniedziałek (28 listopada) o g. 18 w ProMedia przy al. Wojska Polskiego 2 w Szczecinie rozpocznie się dyskusja na temat książki "Brytyjczycy o statusie Szczecina. Tajny raport Rohana Butlera (1965)". Wezmą w niej udział autorzy opracowania, profesorowie Jacek Tebinka oraz Ryszard Techman. Prowadzenie: Paweł Knap.

"Brytyjczy o statusie Szczecina" to opracowanie źródłowe z połowy lat sześćdziesiątych XX w. zawierające memorandum Rohana Butlera (1917–1996), wieloletniego doradcy historycznego ministrów spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii. Przybliża ono ciekawe spojrzenie tego historyka, pracującego w Foreign Office w Londynie, na przynależność państwową Szczecina, rozpatrywaną przez pryzmat ustaleń międzynarodowych, dyskusji na różnych forach i opinii mężów stanu w czasie II wojny światowej i w pierwszych dekadach po jej zakończeniu.

We wstępie redaktorzy przedstawili nie tylko zarys brytyjskiego poglądu na status miasta nad Odrą, lecz także szerszą perspektywę problemu odnoszącego się do północnej części zachodniej granicy Polski z Niemcami, motywy powstania opracowania Butlera wraz z krótką biografią wytwórcy źródła oraz uwagi edytorskie. Zasadniczą część pracy stanowi druk samego przekazu historycznego, ujętego w przekładzie polskim oraz w oryginalnej wersji angielskiej.

(as)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi