piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Szczeciński Strzemiński w muzeum

Szczeciński Strzemiński w muzeum

Szczeciński Strzemiński w muzeum
Data publikacji: 2017-01-13 22:39
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:59
Wywietleń: 1082 200690

Obraz, grafiki, rysunki i szkice Władysława Strzemińskiego do końca miesiąca prezentowane będą w szczecińskim Muzeum Narodowym. Kilka prac, pochodzących ze zbiorów instytucji, oglądać można od piątku w gmachu przy Wałach Chrobrego, na pierwszym piętrze.

Okazją do przypomnienia niezwykłego artysty jest oczywiście premiera ostatniego filmu Andrzeja Wajdy „Powidoki". Opowiada on właśnie o życiu i twórczości Strzemińskiego, malarza i teoretyka, jednej z najważniejszych  postaci polskiej awangardy lat 20. i 30.

Wśród kilku prac z kolekcji szczecińskiego muzeum, wywieszonych w gmachu przy Wałach, jest m.in. obraz „Kłosy", namalowany przez Strzemińskiego w 1950 roku. „Powojenna twórczość Władysława Strzemińskiego była przeniesieniem doświadczeń i poszukiwań wynikających z głoszonej przez niego teorii unizmu. Wyznaczała ona jedność dzieła sztuki z miejscem, w jakim powstaje, na prawach właściwych temu dziełu. W malarstwie oznaczało to dążenie do zaakcentowania pełnej autonomii obrazu, czyli płaskiego czworoboku wydzielonego z otoczenia ramami i od tego otoczenia odrębnego. Obraz Kłosy był próbą przeniesienia tych założeń w nową rzeczywistość i zaadaptowania ich do wymogów narzuconych przez doktrynę socrealizmu" - tak opisuje pracę Wojciech Ciesielski z naszego muzeum.

Dzieła Władysława Strzemińskiego ze szczecińskiej kolekcji oglądać można będzie do 31 stycznia.

(kas)

Na zdjęciu: Obraz „Kłosy", który będzie wśród prezentowanych prac Władysława Strzemińskiego.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny