wtorek, 26 września 2017.
Strona główna > Kultura > Szczeciński Strzemiński w muzeum

Szczeciński Strzemiński w muzeum

Szczeciński Strzemiński w muzeum
Data publikacji: 2017-01-13 22:39
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:59
Wywietleń: 1028 200690

Obraz, grafiki, rysunki i szkice Władysława Strzemińskiego do końca miesiąca prezentowane będą w szczecińskim Muzeum Narodowym. Kilka prac, pochodzących ze zbiorów instytucji, oglądać można od piątku w gmachu przy Wałach Chrobrego, na pierwszym piętrze.

Okazją do przypomnienia niezwykłego artysty jest oczywiście premiera ostatniego filmu Andrzeja Wajdy „Powidoki". Opowiada on właśnie o życiu i twórczości Strzemińskiego, malarza i teoretyka, jednej z najważniejszych  postaci polskiej awangardy lat 20. i 30.

Wśród kilku prac z kolekcji szczecińskiego muzeum, wywieszonych w gmachu przy Wałach, jest m.in. obraz „Kłosy", namalowany przez Strzemińskiego w 1950 roku. „Powojenna twórczość Władysława Strzemińskiego była przeniesieniem doświadczeń i poszukiwań wynikających z głoszonej przez niego teorii unizmu. Wyznaczała ona jedność dzieła sztuki z miejscem, w jakim powstaje, na prawach właściwych temu dziełu. W malarstwie oznaczało to dążenie do zaakcentowania pełnej autonomii obrazu, czyli płaskiego czworoboku wydzielonego z otoczenia ramami i od tego otoczenia odrębnego. Obraz Kłosy był próbą przeniesienia tych założeń w nową rzeczywistość i zaadaptowania ich do wymogów narzuconych przez doktrynę socrealizmu" - tak opisuje pracę Wojciech Ciesielski z naszego muzeum.

Dzieła Władysława Strzemińskiego ze szczecińskiej kolekcji oglądać można będzie do 31 stycznia.

(kas)

Na zdjęciu: Obraz „Kłosy", który będzie wśród prezentowanych prac Władysława Strzemińskiego.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Elektryczny autobus w zajezdni
Wielkie latawce na niebie
Korki na Sczanieckiej
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje