niedziela, 19 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Szczecinianie przed Śląskiem

Szczecinianie przed Śląskiem

Szczecinianie przed Śląskiem
Data publikacji: 2017-03-11 22:25
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:59
Wywietleń: 2953 221335

Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie” wystąpi w niedzielę (12 marca) jako support podczas koncertu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – w Sali Koncertowej przy ul. Energetyków. Zaprezentuje się zatem grupa reprezentacyjna dziecięco-młodzieżowa z układem Beskidu Śląskiego. Wielkie brawa za ten sukces, jakim jest niewątpliwie możliwość wystąpienia przed tak szacownym zespołem ze Śląska.

(MON)

Fot. Robert STACHNIK

Komentarze

jonek
Ludowe stroje Szczecinian, to swoisty objaw schizofrenii. Co z tego, że są to potomkowie przybyłych z różnych części Polski ludzi? To nie jest żadne uzasadnienie. Ponad 70 lat po wojnie można było pomyśleć o zaprojektowaniu własnych strojów stylizowanych na dawnych strojach Pomorzan, dawniej tutaj mieszkających. Co z tego, że byli to głównie Niemcy. Dla mnie zespół Śląsk, Mazowsze to są folklorystyczne i przepiękne zespoły, a wy Szczecinianie sobie darujcie. Czytałem wypowiedzi ich broniące, nie przekonują mnie one. Folklorystyczne, staropolskie stroje współczesnych szczecinian to kpina.
2017-03-16 00:12:43
@ Bartek
Bartuś - w gimnazjum nie uczyli, że w Polsce każdy historyczny region ma swoje stroje ludowe i to starsze, niż jakakolwiek komuna, nawet Paryska? Szkoła na wycieczki tylko do Zakopanego zawiozła? Poza góralskimi są stroje łowickie, śląskie, wielkopolskie, kujawskie, kurpiowskie. Tak, jak napisał Anonim, zespół Szczecinianie, tak jak zespół Śląsk czy Mazowsze (występowali w tamtym roku w Azotach Arenie - trzeba było pójść, Bartłomiejku) mają stroje i utwory z innych stron Polski. Wyśmiewać się ze strojów ludowych może tylko jakiś małolat albo zakompleksiony "słoik". Pojedź, Bartku (imię dziwnie ostatnio popularne w Polsce, niedługo stanie się synonimem pewnego stopnia mentalności) do takiej Norwegii, gdzie w święta państwowe wszyscy (i wioskowi i miastowi) zakładają stroje ludowe i paradują w nich z dumą po ulicach. Dorośli i dzieci.
2017-03-15 21:30:03
do: Bartek
Najważniejsze, że Ty możesz nosić swoje sukienki i jesteś z tego dumny. Z Bogiem.
2017-03-14 07:31:29
Bartek
Dobrze ze juz pajace w tych strojach nie witaja zagranicznych gosci. Stroje ludowe to maja sen u gorali, pozostali zostali zmuszeni przez jednego szlachcica czy kasztelna do noszenia jakis kolorowych dyrdymalow, po ich wizycie w watykanie najczesciej i podpatrzeniu pstrokatej gwardii szwajcarskiej. Ot cala geneza, juz mnie mniej denerwuja ludzie przebierajacy sie w stroje srednuowieczne czy tez wspolczesni rzymianie...
2017-03-13 13:42:57
Anonim
Komunistyczne stroje? Dobre :) Wszystkie stroje Szczecinian są oryginalnymi strojami z różnych regionów Polski. Do Szczecina po wojnie zjechała ludność z różnych stron Polski, dlatego Zespół posiada w repertuarze różne regiony, w których każdy może odnaleźć swoje korzenie. Zdjęcie to zostało wykonane podczas akcji Wytnij Hołubca, w której tancerze byli ubrani w różne stroje regionalne. Informacja o koncercie ze Śląskiem była podana trzy tygodnie prze imprezą. Najwcześniej na stronie www.szczecinianie.org, a następnie na portalach kulturalnych Szczecina oraz przez media.
2017-03-13 10:38:09
Bartek
Nie rozumiem Szczecinianie i stroje jakies pomieszane, ubierzcie sie w niemieckie stroje bo tu nie bylo polskiego folkloru, blizen nam do tanca irlandziekgo niz tych smiesznych komunistyczntch kostiumow...
2017-03-13 10:01:51
Jarun
Typowe, za pięć dwunasta a "miśki" się budzą i ogłaszają o imprezie. Nie można było tydzień wcześniej ogłosić imprezę ? Oj matołki, matołki.
2017-03-12 11:29:04
Helena
Czemu ja nic nie wiedzialam? Już szukam czy są bilety w sprzedaży!
2017-03-12 07:27:47
jan
Mam nadzieję,ze bedzie wstrzymany ruch na ulic :) Inaczej nie będzie mozliwosci wysłuchania koncertu