czwartek, 19 października 2017.
Strona główna > Kultura > Swingowa sobota

Swingowa sobota

Swingowa sobota
Data publikacji: 2016-07-29 12:30
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 1097 145926

Już w sobotę (30 lipca), w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie wysłuchać można będzie największych przebojów epoki swingu. Muzyków, którzy wezmą udział w koncercie, zatytułowanym „Po słonecznej stronie ulicy", zza pulpitu poprowadzi maestro Wiesław Pieregorólka.

Inspiracją do stworzenia swingowego programu, były znakomite recenzje filmu Janusza Majewskiego „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy". Przypomniane w nim zostały największe hity lat 50. i 60., skomponowane przez Counta Basiego, Duke'a Ellingtona, Neila Heftiego czy Sammy'ego Nestico. Na ekranie wykonywali je Sonia Bohosiewicz, Natalia Rybicka, Maciej Stuhr i Wiktor Zborowski, w Szczecinie - usłyszymy Big Collective Band. W dowodzonej przez Wiesława Pieregorólkę orkiestrze grają m.in. wielkie gwiazdy polskiego jazzu - Henryk Miśkiewicz i Rober Majewski, oraz wirtuozi młodszego pokolenia- Grzech Piotrowski, Jacek Namysłowski i Robert Luty.

W „Po słonecznej stronie ulicy" zabrzmią takie szlagiery jak: „In the Mood", „Moonlight Serenade", „Take the A Train", „Satin Doll" czy tytułowy „On the Sunny Side of the Street".

Pieregorólka , jeden z najbardziej charyzmatycznych bigbandowych dyrygentów w Polsce, jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach. Skupia się na muzyce jazzowej, ale stroni też od tej rozrywkowej. Komponował m.in. dla Andrzeja Zauchy, sprawował funkcję szefa muzycznego festiwali piosenkiw Opolu i Sopocie, prowadził orkiestrę podczas eurowizyjnego występu Kasi Kowalskiej. Jest producentem płyt wykonawców ze świata popu, rocka i jazzu.

Koncert ze swingowymi hitami odbędzie się w sobotę, na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. Początek - godz. 21, bilety kosztują 30 i 60 złotych.

Organizatorzy proszą, by nie wyrzucać biletów po kontroli, ponieważ każdy z nich ma swój unikatowy numer. Wśród widzów podczas koncertu zostaną rozlosowane dwie płyty z muzyką do filmu „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" z podpisem Wiesława Pieregorólki.

(kas)

Fot. materiały organizatorów

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi