poniedziałek, 23 października 2017.
Strona główna > Kultura > Święto kinomanów

Święto kinomanów

Święto kinomanów
Data publikacji: 2015-08-08 16:07
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:55
Wywietleń: 166 8811

W piątek (7 bm.) projekcją trzech filmów polskich: „To było coś pięknego”, „Dzień babci”, „Koniec świata” w kinie Morena w Ińsku odbyła się inauguracja 42. Ińskiego Lata Filmowego. Otwarcia dokonał burmistrz Jacek Liwak w towarzystwie prezesa Stowarzyszenia ILF Adama Bortnika.

Wśród gości honorowych festiwalu byli m.in. posłanki Zofia Ławrynowicz i Magdalena Kochan, wiceprzewodniczący sejmiku zachodniopomorskiego Witold Ruciński, wiceprzewodniczący ZW ZOSP RP Stanisław Kopeć, starosta stargardzki Ireneusz Rogowski. Na podkreślenie zasługuje obecność ojców-założycieli ILF-u: Bohdana Kowalskiego i Kazimierza Deca oraz Teresy Działoszewskiej, którzy od lat są z festiwalem „na ty”. Imprezie patronują m.in.: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Województwo Zachodniopomorskie, Centrum Kultury Czeskiej, Centrum Kultury Tureckiej.

W ciągu dziesięciu dni na trzech ekranach (kino Morena, Kino w plenerze, Jaskinia zapomnianych snów) zostanie zaprezentowanych blisko sto produkcji – o repertuar zadbał dyrektor ILF-u Przemysław Lewandowski. Dominować będą polskie filmy młodych twórców (wielu z obrazów nie trafiło jeszcze do sieci kin). Tradycyjnie nie zabraknie filmów ukraińskich (ukłon w stronę nie tylko mniejszości ukraińskiej z gminy Ińsko). Absolutną nowością będą filmy tureckie. Dla najmłodszych codziennie zostaną wyświetlane bajki i inne gatunki sztuki filmowej. Ponadto w programie znalazły się projekty towarzyszące: debaty, koncerty i wystawy. Dziś (sobota) na ekranie plenerowym zostanie pokazany obraz „Miasto 44”, a po jego projekcji planowane jest spotkanie z aktorami: Anną Próchniak i Józefem Pawłowskim.

Tekst i fot. (cz.b.)

Na zdjęciach: 42. Ińskie Lato Filmowe

Święto kinomanów Święto kinomanów

Komentarze

obserwator
kto dopuszcza do rządzenia tam tego dredowca z Gryfina???? jak on wygląda???? to zenada dla imprezy. ma swoje gryfino niech tam sie lansuje!!!!!
2015-08-11 17:20:05

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi