sobota, 16 grudnia 2017.
Strona główna > Kultura > Światowy gmach i sierotka Fryga

Światowy gmach i sierotka Fryga

Światowy gmach i sierotka Fryga
Data publikacji: 2016-12-23 16:18
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 1689 188707

Ciekawy rok dla kultury za nami. Było w nim i kilka spektakularnych sukcesów, i parę wstydliwych wpadek. I choć o żadnej katastrofie mówić nie można, to pewien dotyczący przyszłości niepokój z pewnością pozostaje.

Najbardziej imponujące wejście w 2016 rok miało niewątpliwie Muzeum Narodowe: w styczniu wreszcie otwarto Centrum Dialogu „Przełomy”, w lutym – Muzeum Tradycji Regionalnych z przeszklonym dziedzińcem.

Katarzyna Stróżyk

Fot. Dariusz GORAJSKI

CAŁY ARTYKUŁ W DOSTĘPNYM ZA DARMO CYFROWYM WYDANIU "KURIERA SZCZECIŃSKIEGO" Z 23.12.2016 ROKU: 
http://www.24kurier.pl/cyfrowy

Komentarze

komornik
My tu gadu-gadu, śmichy-chichy, a pieniądze w kwocie 200 tys. zł. trzeba zwrócić. Nie ma odlewu Frygi (nie ma bubla - ale to towar, miasto kupiło) i pieniądze z powrotem do kasy. Nie ma ten, tego. Kto wziął forsę ? Gomulicki oddawaj forsę ! Roguszka żyrował ?
2016-12-30 12:19:38
tylko pytam...
Czy nasza magistracka prezydencja zgłosiła FRYGĘ do konkursu Mies van der Rohe Award...? Z 200 tys.PLN , może by chociaż dyplom pocieszenia dali... tylko pytam...
2016-12-29 19:21:41
Jakób
Aaa, niedobrze, panie bobrze. Aaa, niedobrze!
2016-12-27 17:24:37
Jarun
Widzę, że trafił frant na franta i wyciął mu kuranta. Lecz stała się rzecz ponura - frantowi odrósł kurant :-)
2016-12-26 22:34:09
Jakób
@ Jarun - nie zrozumiałeś tego, co napisałem. Zawsze byłem przeciwny pomysłowi budowania muzeum przełomów, dialogu czy czegoś tam. Całkiem oddzielną sprawą jest kształt budynku. Ja rzeczywiście nie zarabiam (i nie mam zamiaru). Pieniądze szczęścia nie dają, tylko zmartwienie, co widać po Tobie, gdyż tyle ciężko zarobionych przez Ciebie pieniędzy poszło w obiekty, które Tobie się nie podobają. Ciężka jest dola strategicznego sponsora...
2016-12-26 19:35:43
Jarun
Jakób- nie wymądrzaj się ! Wybudowano muzeum "Przełomy" podobnie jak Technopark Pomerania - nie wiadomo tylko po co ? Muzeum nie ma ani jednego wartościowego eksponatu. Wymądrzasz się małolacie, bo nie zarabiasz. Phi-20 milionów na bunkier a'la Miejska Kostnica. Jedno miejsce (krzesło) w filharmonii kosztuje prawie milion złoty. Co tam, Szczecin bogaty - wszystko się rozwija: stocznia, port, huta, zakłady odzieżowe, POLMO- motocykle produkuje, papiernia Skolwin...itd. 200 tys. zł wywieziono na śmietnik i nikt nie czuje się winny. Za batonik wsadzili biednego Jasia do więzienia, a przy 800 milionach w Ameber Gold -prokuratorzy głuchną, ślepną i tracą pamięć. Kto do miejskiej kasy zwróci za Frygę 200 tys. zł?
2016-12-26 11:38:04
Jakób
@ "do partaczy i klakierów" - "Każdy normalny człowiek" wie, że muzeum nie służy do zamieszkania, chyba że dla pająków; radziłbym chociaż jedno muzeum zobaczyć od wewnątrz. Idea powołania muzeum Centrum Dialogu "Przełomy" do mnie nie przemawia - jakiego dialogu? kogo z kim? Natomiast jeśli chodzi o chodzenie po dachu przybytku kultury, to Szczecin nie jest pierwszy - obejrzyjcie sobie Operę w Oslo. Ileż tam ciągle osób chodzi po dachu, znacznie większym i wyższym niż ten z CDP. Jest to atrakcja zarówno dla tubylców jak i turystów.
2016-12-25 21:58:17
renoikubicafan
Chciałbym przeczytać opinię architekta na temat urbanistycznego ładu rejonie Placu Żołnierza?
2016-12-25 14:23:36
weger
Światowym gmachem to jest filharmonia, a nie ten podziemny bunkier
2016-12-25 11:42:01
max
Był piękny zielony skwer a teraz mamy Miejską Kostnicę czy jak niektórzy mówi krowi placek! Była Aleja Kwiatowa mamy teraz Aleje Koszmaru z zardzewiałym akwarium! Do tego jeszcze ta lodowa góra z blachy falistej obok pięknego gmachu Policji! Widać że inwencja władz miasta się rozwija a wszystko za nasze pieniądze!
2016-12-24 12:29:58
do partaczy i klakierów
Każdy normalny człowiek wolałby zamieszkać w Pałacu pod Globusem lub Pałacu Ziemiaństwa (Bank PKO) - a nie w kostnicy bez okien gdzie łażą po dachu.
2016-12-24 11:57:56
Jarząbek Wacław
To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo. Miejska Kostnica to dobre porównanie.
2016-12-24 09:35:55
Jarząbek Wacław
To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo. Miejska Kostnica to dobre porównanie.
2016-12-24 09:35:08
Jarun
Brzydota nie wzbudza kontrowersji tylko obrzydzenie, niesmak, niechęć. O sypiącej się Frydze też cały czas pisano, że wzbudza kontrowersję. Bubel pod względem wykonania i samego pomysłu. To samo dotyczy "Przełomów" - betonowego koszmarka w środku miasta. Wybudowano, tylko nie wiadomo po co ? I nie ma sensownego wytłumaczenia ! A Niburski to kolejny "strażnik długopisu". Wsadzili chłopca na stołek i teraz przerażony żeby nie spaść.
2016-12-24 07:27:47
Mirek
Wsiowe burki szczekają, karawana jedzie dalej.
2016-12-24 00:06:23
"Mirek", ależ rozumiemy Cię. Dziadzia był zachwycony Stalinem, Tatulo Jaruzelem, Ty tym plackiem.
Buzi - świątecznie.
2016-12-23 19:33:33
Mirek
Jarun i reszta: g... chłopu nie zegarek. Nie dla psa kiełbasa.
2016-12-23 18:45:23
Patrząc na tą czystą biel, można pomyśleć, że to nowoczesna, higieniczna wojewódzka kostnica.
.
2016-12-23 17:29:08
Kiedy żył jeden z największych zbrodniarzy - Stalin, nie chwalili go aż tak często jak to krowie łajno.
.
2016-12-23 17:22:29
MM
A jakie to spektakularne osiągnięcia w kulturze pani Stróżyk ? Proszę pochwalić, a nie tylko stwierdzać...w dodatku nieprawdę ! Nie wstyd tak pisać "na zlecenie" bzdury ? Uważa pani czytelników za "głąbów{" ?
2016-12-23 17:09:13
Jarun
Przestańcie z tym światowym gmachem - bo to jest już żałosne pobekiwanie nad gniotem architektury, przypominający rozdeptany krowi "placek". Co chcecie udowodnić, że bunkier z betonu jest piękny ? Ale jak wyrzucono w błoto ponad 20 milionów na ten koszmarek "Przełomy", a przy okazji zniszczono piękny, zielony skwerek - zalewając go betonem, to teraz "na wydrę" wciska się ciemnotę.
2016-12-23 17:01:22
cwks
Dlaczego nikt nie pyta o skandal z Frygą szefa komisji kultury nieudacznego radnego Niburskiego z PiS-u?
2016-12-23 16:33:00