wtorek, 21 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Startują Słowianalia

Startują Słowianalia

Startują Słowianalia
Data publikacji: 2017-05-29 09:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-30 20:43
Wywietleń: 499 259871

W poniedziałek (29 maja) startuje festiwal Szczecińskie Słowianalia. Możemy spodziewać się m.in. białoruskiej dramaturgii, czeskiego filmu, słowiańskich przysmaków, tańców i podróżniczych opowieści.

W poniedziałek o g. 18 w cerkwi p.w. św. Mikołaja przy ul. Zygmunta Starego 1 proboszcz ks. Paweł Stefanowski opowie o wspólnocie, jaką jest szczecińska, najbardziej wielokulturowa parafia prawosławna w Polsce. Następnie wystąpi chór parafialny. Na g. 20 organizatorzy zapraszają do Strefy Kultury Studenckiej przy ul. Malczewskiego 10-12 na spektakl Teatru Nie Ma pt. „Wszystko przez nią”, na podstawie sztuki białoruskiego dramaturga Andrieja Iwanowa.

We wtorek, 30 maja, o g. 17 w pubie Český Film przy al. Jana Pawła II 3 będzie można obejrzeć czeskie kino oraz posłuchać opowieści o wyprawach do różnych krajów słowiańskich. Środa, 31 maja, to z kolei dzień warsztatów, prowadzonych w klubie Pralnia (al. Bohaterów Warszawy 75). O g. 16.30 rozpoczną się warsztaty kulinarne „Słowiańskie przysmaki – kazinaki”. Olena Sukhotina z Ukrainy wspólnie z uczestnikami przygotuje słodkości zgodnie z tradycyjnymi przepisami. O godz. 19 do tańca zaprasza Jacek Hałas, jedna z najważniejszych postaci na polskiej scenie folkowej.

Dzień Dziecka upłynie pod znakiem wykładów popularnonaukowych. Studenci i wykładowcy przybliżą ciekawostki związane z kulturą, literaturą, językiem i historią Słowiańszczyzny. Najpierw, w godzinach 10.00-12.00, w budynku Wydziału Filologicznego przy al. Piastów 40b uczniowie szkół średnich będą mogli posłuchać wykładów swoich starszych kolegów, studentów filologii słowiańskiej. Kamila Lesiuk rozwikła tajemnicę słynnego mnicha Rasputina, a Patryk Foluszewski opowie o pełnej ironii i absurdu twórczości Michaiła Zoszczenki. Natomiast Bartek Mik przybliży temat słowiańskości „Wiedźmina”. Następnie, w godzinach 17.00-19.00, w Strefie Kultury Studenckiej, swoją wiedzą w atrakcyjnej formie podzielą się wykładowcy Instytutu Filologii Słowiańskiej - Roman Gawarkiewicz (temat wykładu: "Przygoda z komunikacją") i Tomasz Szutkowski (temat wykładu: "Niedaleko pada kokos od palmy, czyli o kreatywności językowej polskich internautów słów kilka"). Wystąpi także Marek Dworaczyk, archeolog z Polskiej Akademii Nauk, który w swoim wykładzie zrekonstruuje codzienność dawnych Słowian, mieszkańców wczesnośredniowiecznego Szczecina. Ten festiwalowy dzień zakończy się koncertem muzyki rosyjskiej.
2 czerwca organizatorzy zapraszają do klubu Pralnia. O g. 19 wystąpi zespół Volodja.

Organizatorem wydarzenia jest Instytut Filologii Słowiańskiej Wydziału Filologicznego US i działające przy nim koło naukowe „Słowianie – język, kultura, tradycja”.

(as)

Na zdjęciu: Słowianalia rozpoczną się w cerwki p.w. św. Mikołaja.

Fot. Robert Stachnik

Startują Słowianalia

Komentarze

mieszkaniec
Brawo organizatorzy z Filologii Słowiańskiej US.
2017-05-29 12:13:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi